5 stron świata – czyli myśl chińska.

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Chiny
Tagi:


Chińska myśl filozoficzna zaczęła się rozwijać już wiele wieków przed naszą erą. Konfucjusz uznawany jest za jednego z najznamienitszych filozofów chińskich, niemniej jednak należy pamiętać, że on po prostu zebrał w jedną całość znane od dawna zasady, przekonania i wierzenia chińskie. Chyba każdy człowiek chociaż raz w swoim życiu spotkał się z pojęciem jin jang, fengshui i istotą pięciu elementów. Nic więc dziwnego, że chińska myśl filozoficzna jest znana na całym świecie.

Interesującym faktem na temat Chin jest to, że w wielu pozycjach odnośnie tego kraju, a przede wszystkim wśród Chińczyków usłyszymy o pięciu stronach świata: Wschód, Zachód, Północ, Południe i Centrum. Tutaj należy przyjrzeć się potocznej nazwie tego kraju, czyli – Kraj Środka. Pojawia się więc pytanie skąd wzięła się ta nazwa i jakie ma znaczenie. Uważa się, że określenie to powstało zanim rozpoczął się okres odkryć geograficznych, a Chińczycy sądzili, że ich kraj znajduje się w centralnym miejscu i jest otoczony czterema morzami.
Warto też przyjrzeć się etymologii chińskiego określenia na Chiny, czyli „zhōng guó” – co dosłownie tłumaczy się, jako Kraj Środka. Najprawdopodobniej jest to antyczne słowo, które miało powstać w czasach panowania dynastii Zhou, której przedstawiciele uważali, że ich kraj znajduje się w centrum świata.
Jak wiadomo Chińczycy od dawien dawna przywiązują dużą uwagę do życia duchowego i równowagi ze światem. Jest to naród niezwykle przesądny, który pokłada nadzieję, że przed duchami chronią talizmany i tylko równowaga pozwala im przetrwać. Duża część przesądów dotyczy liczb, a wiąże się to oczywiście z ich brzmieniem. Liczby, które przynoszą szczęście to 8 i 9, bowiem dźwięk na osiem brzmi niemalże jak słowo „rozwój”, czyli coś dobrego, a dźwięk na liczbę dziewięć oznacza również „długi okres czasu”, co ciekawe Chińczycy dążą do tego, aby mieszkać w domu o tych numerach lub posiadać taki numer telefonu. Istnieją również złe liczby i jest to oczywiście 4, która oznacza śmieć, dlatego też w szpitalach, czy hotelach brakuje takiego piętra, nie wspominając o numerze sali szpitalnej. Jednakże najważniejsza rolę w chińskiej myśli filozoficznej zajmuje liczba 5. Dlaczego? Otóż: według chińskiej filozofii istnieje pięć pierwiastków: woda, drzewo, ogień, ziemia i metal. Również na fladze i w godle Chin znajdziemy 5 gwiazd. Piątka to również wyróżniane przez Chińczyków strony świata.
Wiele osób tłumaczy nazwę: „Kraj Środka” w zupełnie inny sposób. Uważa się bowiem, że już w pierwszych wiekach istnienia Cesarstwa Chińskiego miejscowa ludność, a zwłaszcza Cesarz i jego świta, uznawali wyższość swojego kraju, kultury i tradycji nad innymi, sąsiadującymi z Chinami krajami i zamieszkującą tam ludnością. Oczywiście jest w tym wiele racji. W tym rejonie nad rzeką Jangcy rozwinęła się znamienita cywilizacja. Świadczą o tym nie tylko wykopaliska, ale przede wszystkim kroniki. Niezwykle rozbudowane zapiski o historii kraju i jego podbojach zwiększają znaczenie Chin na tle innych państw. Chińczycy samodzielnie stworzyli rozbudowany system pisma, jak również pierwszy w historii świata kalendarz księżycowy. Ponadto są autorami wielu różnych wynalazków. Ogromna ekspansja Cesarstwa Chińskiego już w pierwszych wiekach naszej ery to niezwykłe osiągnięcie, dlatego też istnieje prawdopodobieństwo, że nazwa ta wiąże się również ze swego rodzaju pewnością siebie, a raczej poglądzie, że kraj rządzony przez wspaniałego Cesarza znajduje się w centrum. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko i wyłącznie teoria, niepoparta żadnymi dowodami, tylko przypuszczeniami.


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | | | |

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pismo chińskie – ile znaków trzeba znać i jak długo trwa nauka?

Chiński system pisma jest niezwykle skomplikowany, przez co sam język chiński zyskał opinię najtrudniejszego języka świata. Niemniej jednak, jeśli porównany...

Zamknij