Bezpieczeństwo – nie zostawiaj swojego bloga odłogiem, jak zrobić kopię zapasową

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Web
Tagi:


Obecnie wiele firm i osób prywatnych zakłada swoje strony internetowe na WordPress. Dzięki temu mogą sami zarządzać stroną, dodawać i edytować jej treści, bez potrzeby każdorazowego zatrudniania informatyka. Jednak w praktyce większość właścicieli stron nie zagląda na nie przez długi czas. Dotyczy to głównie tak zwanych stron wizytówek, które zawierają ogóle informacje o firmie i nie ma potrzeby dodawania nowych informacji.

W ten sposób narażamy stronę na niebezpieczeństwo usterki, zawirusowania lub ataku hakerskiego. Warto więc zapoznać się z ogólnymi zasadami zadbania o bezpieczeństwo strony na WordPress.

Jako przykład może posłużyć strona na WordPress artystki malarki z Belgii. Właścicielka zleciła zrobienie strony informatykowi, a następnie sama już nie logowała się do panelu administracyjnego strony. Po 2 latach nagle odkryła, że zamiast strony ma biały ekran. Ponieważ naprawa strony okazała się nieopłacalna, a utracone informacje i tak były już przestarzałe, malarka z Belgii postanowiła założyć nową stronę. Tym razem zdecydowała, że nauczy się obsługi WordPress. Podeszła do tego z tak wielkim entuzjazmem, że zainstalowała ogromną ilość wtyczek i co kilka miesięcy zmieniała szatę graficzną strony. Po roku nagle zamiast strony pojawił się biały ekran. Tym razem problem udało się naprawić łatwo i bez dużych kosztów, gdyż usterkę spowodowała jedna z wtyczek. Wystarczyło ją wyłączyć.

Kopia zapasowa

WordPress pozwala w bardzo łatwy sposób tworzyć kopie zapasowe strony. Jeśli strona z jakichś powodów ulegnie uszkodzeniu nie utracisz tekstów i zdjęć.

Aby utworzyć kopię wejdź w menu „Narzędzia” i wybierz zakładkę „Eksport”. Wybierz jakie elementy strony chcesz zapisać (najlepiej zapisać wszystkie treści) i kliknij „Pobierz plik eksportu”.

Kopia zapasowa

Jeśli zajdzie potrzeba przywrócenia strony z kopii zapasowej, będzie można importować wszystkie podstrony, artykuły i zdjęcia. W tym celu z manu Narzędzia wybierasz „Import”.

Aktualizacja WordPress

Nawet jeśli nie potrzebujesz wprowadzać żadnych nowych informacji na stronę, warto przynajmniej co 1-2 miesiące sprawdzić stronę. Szczególnie ważne są aktualizacje.
WordPress, wtyczki i motywy są aktualizowane nie tylko po to aby poprawiać ich funkcjonalność lecz także aby zwiększyć bezpieczeństwo. Dzięki temu strony są coraz lepiej zabezpieczone przed wirusami i włamaniami.

Przed każdą aktualizacją zrób kopię zapasową strony. Zdarzają się sytuacje gdy jakaś wtyczka lub motyw nie są przystosowane do nowej wersji worpdressa i po aktualizacji mogą pojawić się błędy. Niemniej jednak zdarza się to niezmiernie rzadko i nie należy z tego powodu unikać aktualizacji.

Wejdź do menu „Kokpit” i kliknij w zakładkę „Aktualizacje”. Następnie wybierz elementy, które chcesz zaktualizować.

Aktualizacja WordPress

Zwróć szczególną uwagę na aktualizację WordPress w twoim języku. Najpierw pojawia się aktualizacja w języku angielskim. Jeśli twoja firma działa w UK i strona jest w języku angielskim wybierz aktualizację po angielsku. Natomiast jeśli twoja firma działa w Belgii lub Holandii najprawdopodobniej korzystasz z panelu administracyjnego w języku tego państwa lub w języku polskim. W takim przypadku jeśli zainstalujesz aktualizację angielską utracisz tłumaczenie strony na wybrany język. Żeby nie tracić czasu na ręczne dodawanie tłumaczenia, lepiej poczekać aż pojawi się aktualizacja wersji polskiej lub innego lokalnego języka.

Wtyczki i motywy

Dla stron na wordpress utworzono bardzo dużo motywów i wtyczek darmowych i płatnych. Najczęściej działają one dobrze. Jednak zdarzają się problemy, szczególnie w przypadku wtyczek. Niektóre wtyczki są tworzone przez niedoświadczonych informatyków. Niektóre są przestarzałe, nieaktualizowanie lub niedostosowane do obecnej wersji WordPress. Dlatego przy instalacji wtyczek zachowaj pewne podstawowe zasady ostrożności.

1. Ogranicz ilość wtyczek do niezbędnego minimum. Duża ilość wtyczek może spowolnić działanie strony.
2. Przed instalacją kliknij w Szczegóły danej wtyczki i przeczytaj opis działania. Dobrze jest też wejść na stronę twórcy wtyczki i zapoznać się ze wszystkimi informacjami.
3. Zwróć uwagę czy wtyczka jest zgodna z używaną wersją WordPress.
4. Sprawdź kiedy wtyczka była ostatnio aktualizowana. Zrezygnuj z wtyczek, które nie były dawno aktualizowane.
5. Kieruj się ocenami wtyczki przez innych użytkowników. Porównaj ilu właścicieli stron pobrało daną wtyczkę i jak wielu dało jej pozytywne oceny. Wybieraj wtyczki popularne z dużą ilością dobrych ocen.

Te podstawowe zasady dbałości o bezpieczeństwo strony na WordPress znacznie zmniejszą ryzyku uszkodzenia strony i utraty wielu godzin twojej pracy.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak pisać artykuły aby twoja strona na WordPress była wyżej w google

Powodzenie twojej strony internetowej w znacznym stopniu zależy od pozycji w wyszukiwarce Google. Jeśli prowadzisz firmę wyższa pozycja w Google...

Zamknij