Co zrobić aby bateria do laptopa służyła ci jak najdłużej

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Obsługa komputera
Tagi:


laptop bateriaW obecnych czasach większość użytkowników korzysta z laptopów, nawet wtedy gdy służy do pracy w jednym miejscu. Bateria jednak się przydaje gdy chcesz poczytać sobie lub pooglądać filmy leżąc w łóżku lub chcesz pograć na balkonie.

Przyczyny zużywania się baterii

Normalnym procesem jest zmniejszanie się pojemności akumulatora z czasem. Ponadto po około 400 cyklach ładowania i rozładowywania pojemność baterii zmniejsza się o 50%. Wynika to z faktu, że baterie projektowane są na określoną ilość ładowań. Generalnie żywotność baterii to 3-5 lat. Stare modele baterii wyprodukowane wiele lat temu potrafią działać 7-9 lat.

Wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na akumulator, który dobrze pracuje w temperaturze pokojowej. Jeśli twój laptop się mocno nagrzewa, w krótkim czasie pojemność baterii może zmniejszyć się nawet o 40%.

Jak dbać o baterię

Bateria niestety zużywa się i jej czas działania jest coraz krótszy. W końcu w ogóle nie daje się jej załadować. Jeśli jednak zależy ci na przenośności twojego laptopa, co możesz zrobić aby cieszyć się baterią jak najdłużej? Warto zadbać o baterię, gdyż koszt jej wymiany to średnio od 50 do 90 euro. Niektóre serwisy naprawy komputerów oferują usługę regeneracji zużytej baterii, która polega na wymianie ogniw zasilających.

Temperatura pracy komputera

Najważniejsze to zadbanie o odpowiednią temperaturę pracy komputera. Przynajmniej raz do roku powinno się odkurzyć układ wentylacyjny. Warto też często przeczyścić z wierzchu wyloty wentylatora laptopa oraz biurko na którym on stoi. Kurz zalegający na wiatraczku laptopa ogranicza chłodzenie i powoduje przegrzewanie się urządzenia, a co za tym idzie osłabia żywot baterii.
Pamiętaj również aby nie stawiać laptopa na pościeli, dywanie czy miękkim podłożu, które utrudni chłodzenie, ponadto ułatwi wciąganie kurzu do środka obudowy.

Praca z włączonym zasilaczem

Bateria jest dość ciężka i powiększa wagę laptopa dlatego niektórzy użytkownicy wyjmują ją gdy nie trzeba laptopa przenosić. Zachodzi tu pytanie czy bateria powinna być stale umieszczona w laptopie czy też można ją wyjąć i odłożyć? Ja osobiście uważam ze jeżeli bateria funkcjonuje prawidłowo i trzyma zasilanie chociażby 5 min powinna stale siedzieć w laptopie, gdyż laptop reguluje jej działanie. Jeśli korzystasz z komputera od czasu do czasu, warto korzystać z baterii i podłączać zasilacz wtedy gdy bateria się rozładuje.
Bateria starcza na kilka godzin. Co zrobić jeśli twój laptop musi być włączony cały dzień i musisz korzystać z zasilacza. Podczas pracy z zasilaczem bateria doładowywana jest w krótkich cyklach. Gdy poziom ładowania spadnie, bateria zaczyna się ładować. Zużywasz w ten sposób ilość ładowań przewidzianą przez producenta. W takim przypadku specjaliści radzą jednak korzystać z baterii. Przynajmniej raz w miesiącu powinno się odłączyć laptop od zasilania i całkowicie wyładować baterię.
Jeśli pracujesz tylko przy biurku, również nie wyjmuj baterii z laptopa. Może to wpłynąć na żywotność baterii ale pozytywem takiego rozwiązania jest większe bezpieczeństwo samego komputera i danych. Bateria działa jako zasilacz awaryjny i nie pozwoli na wyłączenie się laptopa w przypadku przerwy w dopływie prądu.


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | |

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wymiana matrycy w laptopie

Matryca czyli inaczej ekran laptopa jest jego podstawową częścią. Klienci mają do wyboru matryce matowe lub błyszczące. Matryce błyszczące montowane...

Zamknij