Cała prawda o trzęsieniach w Japonii

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Azia
Tagi:


Trzęsienie ziemi to ogromny żywioł, który potrafi spowodować wiele zniszczeń, nie wspominając o tym, że wiele osób traci życie podczas momentu w który ziemia zaczyna drżeć. Japonia to kraj znajdujący się na styku płyt tektonicznych, a więc trzęsienia ziemi są tutaj codziennością. Często w polskich mediach pojawiają się informacje: kolejne trzęsienie ziemi w Japonii; w Japonii zatrzęsła się ziemia.

W tym momencie od razu na myśl przywodzimy wydarzenia sprzed ponad 3 lat, gdy trzęsienie ziemi spowodowało powstanie fali tsunami i życie straciły tysiące ludzi. Równie ogromne były zniszczenia budynków, a ich skutki wciąż są w Japonii odczuwane. Pojawiające się od czasu do czasu nagłówki są jednak sporym wyolbrzymieniem, a trzęsienia ziemi w Japonii nie są tak szeroko komentowane (przynajmniej nie każdego dnia). Według danych ze stacji sejsmologicznych w ciągu roku ziemia drży w Japonii nawet 1500 razy (należy jednak pamiętać, że Japonia to spory kraj i nie jest tak, że każdego dnia drży ziemia na wszystkich wyspach). Nie oznacza to jednak, że za każdym razem budynki są niszczone, a życie codzienne zdezorganizowane.

Każdego dnia w Japonii odczuwane są trzęsienia ziemi, jedne mają większe nasilenie, inne mniejsze. Niektórzy odczuwają je za każdym razem, inni ignorują. Również wśród obcokrajowców, którzy mieli okazję być świadkami trzęsienia ziemi, można usłyszeć różne opinie. Jedni twierdzą, że bardzo odczuli pierwsze trzęsienie ziemi, inni np. w nocy, byli zupełnie nieświadomi tego faktu.
Pomimo tego, że lekkie trzęsienia ziemi nie robią na nikim większego wrażenia, poważniejsze drżenia zawsze niosą za sobą spore niebezpieczeństwo. W związku z ogromną ilością trzęsień ziemi, w Japonii stosuje się specjalną metodę stawiania nowoczesnych budynków, a także budowy dróg oraz torów. Chodzi o to, aby w czasie wstrząsów nic się nie zawaliło.

Przed ewentualnymi trzęsieniami ziemi zabezpieczają się również japońskie firmy, które zabezpieczają swoje dane przed zniszczeniem podczas trzęsienia ziemi. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w największych przedsiębiorstwach, które mogą stracić miliony jenów.

Nauka bardzo się rozwija, również w kwestii analizy częstotliwości i natężenia trzęsień ziemi. Z danych opracowanych już kilkanaście lat temu, wynika, że na określonym terenie co 100-150 lat zdarza się ogromne trzęsienie ziemi, które ma bardzo katastroficzne skutki. Takie też trzęsienie ziemi wydarzyło się w okolicach Tokyo na początku XX wieku, a więc już za jakiś czas rozpocznie się okres tzw. większego zagrożenia wystąpieniem bardzo silnego trzęsienia ziemi. Mając na uwadze ten fakt, Rząd w Japonii już dawno opracował strategię działania i wypuścił całą serię filmów instruktażowych na wypadek wystąpienia takiego właśnie trzęsienia ziemi. Codzienne szkolenie w firmach i szkołach, które pouczają o tym, aby chować się pod stołem, a w domu nie ustawiać książek oraz innych niebezpiecznych rzeczy na szafkach powieszonych nad łóżkiem, to nie wszystko. Tutaj chodzi raczej o instrukcję, gdzie udać się w razie takiego kataklizmu. W których częściach miasta zostaną zorganizowane punkty pomocy. Jest to bardzo istotne, aby w tak bardzo zaludnionym mieście nie zapanował chaos.

Na przykładzie wydarzeń sprzed 3 lat mogliśmy zauważyć, że Japończycy są bardzo zorganizowani i pomagają sobie w trudnych momentach. Niestety pomimo coraz bardziej rozwiniętej nauki nie zawsze jest szansa, aby ostrzec ludzi przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| |

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Słów kilka o języku japońskim

Dzięki ogromnej popularności mangi oraz anime, z roku na rok liczba osób zainteresowanych językiem japońskim bardzo wzrasta. Ciekawe brzmienie i...

Zamknij