Chiny – od Cesarstwa do Republiki Ludowej

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Chiny
Tagi:


chiny-flaga Według legend i tradycji chińskiej początki państwowości na terenie współczesnych Chin sięgają nawet 3 tysiąclecia p.n.e., niemniej jednak nie można wykluczyć, że początki tego, jakże znamienitego cesarstwa, sięgają jeszcze wcześniejszego okresu.
Według legend, w początkowej fazie rozwoju kraju, rządy sprawowało trzech dostojnych: Fuzi, Huangdi i Shennong oraz pięciu cesarzy: Shaohao, Zhuanxu, Ku, Yao, Shun. Legendarni i owiani tajemnicą władcy stanowią podwaliny tego państwa, a zwłaszcza dwóch ostatnich wielkich cesarzy, który mieli być twórcami pierwszej dynastii Xia. Następnie władzę sprawowała dynastia Shang i Zhou, by oficjalnie od 221 r. p.n.e. rządy przejęła dynastia Qin. Kolejne wieki przynosiły zmiany na tronie, niemniej przez cały ten okres Chiny były niezwykłym mocarstwem. Z roku na rok Cesarz wraz z armią, a w zasadzie jego wysłannicy podobijali kolejne tereny zwłaszcza na południu. Przez ponad 1000 lat sprawowali władze m.in. w Wietnamie, któremu w końcu udało się odzyskać niepodległość. Świetność Cesarstwa Chińskiego zaczęła upadać wraz ze zwiększającą się siłą Mongołów. Ich ekspansja na różne kraje azjatyckie sprawiła, że w efekcie również Chiny musiały stanąć naprzeciw silnej armii mongolskiej. Podbój północnych Chin skończył się sukcesem i w miejscu dzisiejszego Pekinu, Mongołowie utworzyli własną stolicą, a władze objęła dynastia Yuan. Był to pierwszy okres, w którym Chiny były podległe, a wpływy innej kultury zmieniły nieco sytuację w kraju. Niemniej jednak nie trwało to zbyt długo i już w 1368 roku władze objęła chińska dynastia Ming.
Po prawie 300 latach znowu nastąpiła zmiana i władze przejęła dynastia mandżurska. Mandżurowie rządzili długo i byli ostatnią dynastią w historii Chin, bowiem już w XIX wieku rozpoczęły się pierwsze walki wyzwoleńcze, które ostatecznie skończyły się w 1911, a Cesarstwo Chińskie zamieniło się w Republikę Chińską, której konstytucja została uchwalona w 1912 roku. Wraz zakończeniem II Wojny Światowej na całym świecie zaczęło przybywać zwolenników komunizm, w efekcie czego w 1949 roku powstała istniejąca do dziś Chińska Republika Ludowa. Oczywiście przez ponad 60 ostatnich lat nie obyło się bez reform, zmiany władzy oraz licznych protestów i powstań. Przez ten okres kraj ten zmienił się diametralnie. Z roku na rok poprawia się sytuacja społeczno-gospodarcza. W chwili obecnej jest to jeden z najszybciej rozwijających się krajów, jednak ustrój polityczny wciąż budzi niechęć wielu ludzi, a szansa na jego zmianę jest raczej niemożliwa.
Pomimo takiego ustroju politycznego Chiny całkiem nieźle radzą sobie na rynku międzynarodowym i nie wzbudzają aż tylu emocji. Oczywiście władze starają się zmieniać sytuację gospodarcza, ale społeczeństwo wciąż boryka się z różnorakimi problemami. Większość Chińczyków nie ma stałej pracy i żyje na skraju ubóstwa, a w wielu miejscach czas zatrzymał się w latach 40 XX wieku. Trudno jednak nie przyznać, że jest to niezwykły kraj, który jako jeden z niewielu posiada rozbudowane kroniki, dzięki czemu można odtworzyć historię również innych krajów w tym rejonie, a to daje możliwość rozwijania wiedzy odnośnie historii jednej z najstarszych i najbardziej rozwiniętych cywilizacji na świecie.


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | |

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ciekawostki na temat Chin.

Chiny to najbardziej zaludniony kraj z długą historią, a także bogatą i interesującą kulturą. To również państwo, w którym społeczeństwo...

Zamknij