Chiny – Państwo Środka. (informacje ogólne o kraju)
Chiny, a w zasadzie Chińska Republika Ludowa, również zwana Państwem Środka to kraj z niezwykle bogatą kulturą i historią sięgającą tysięcy lat przed naszą erą. Ponadto w chwili obecnej jest najludniejszym krajem świata, którego populacja przekracza 1,3 mld. Chiny są również trzecim, co do wielkości krajem, który sąsiaduje z czternastoma innymi państwami, m.in. z Rosją, Wietnamem, Mongolią, czy z Kazachstanem.
Ze względu na tak dużą powierzchnię kraju, która sięga niemalże 10 mln km2, ludność chińska posługuje się wieloma różnymi językami, etnolektami i dialektami. Niemniej jednak językiem urzędowym jest mandaryński, nazywany również standardowym językiem chińskim, który jest pierwszym językiem dla ponad 850 mln ludzi.
Ponad 90% ludności zamieszkującej tereny współczesnych Chin to Chińczycy Han, a resztę stanowią mniejszości narodowe. Władze chińskie uznają oficjalnie 56 różnych mniejszości, a największą stanowi ludność Zhuang, Mandżurowie, ludność Hui i Hmongowie. Ponieważ większość mieszkańców Chin posługuje się językiem mandaryńskim, został on uznany za standardowy język uczony w szkołach i używany w urzędach. Miemniej jednak na prowincjach nauczane, a przede używane przez ludność są również miejscowe dialekty.
Chińska Republika Ludowa jest podzielona na 31 jednostek administracyjnych: 22 prowincje, 5 regionów autonomicznych i 4 miasta wydzielone, tj.: Pekin, Shanghaj, Chonhqing, Tianjin. Największym miastem pod względem ludzkości jest Szanghaj, a drugi w kolejności Pekin, czyli stolica Chin, po chińsku Beijing.
Mówiąc o Chińskiej Republice Ludowej nie można zapomnieć o Republice Chińskiej zwanej również Tajwanem, którego stolicą jest Tajpej. Historia i dzieje polityczne tego obszaru są bardzo skomplikowane, zwłaszcza na arenie międzynarodowej, gdyż istnienie tego państwa uznają zaledwie 22 inne kraje, w tym Watykan, Gwatemala, Haiti, czy Salwador.
Ze względu na ustrój polityczny kolorem przewodnim w Chinach jest oczywiście czerwień, dlatego też taki kolor ma chińska flaga. Oczywiście nie tylko to było powodem, dla którego wybrano taki kolor. Czerwień w tradycji chińskiej ma również znaczenie szczęścia i pomyślności. Flaga wprowadzona 1 października 1949 roku. Natomiast godło tego kraju zostało przyjęte w 1950 roku. Godło chińskie zawiera kilka istotnych elementów, które niosą ze sobą znaczenie np.: wnętrze otaczają kłosy zboża, które mają reprezentować chłopstwo, natomiast koło zębate na dole to symbol klasy robotniczej. Nad kołem znajduje się natomiast Tian’anmen czyli Brama Niebiańskiego Spokoju – symbol chińskiej państwowości. Na fladze i w godle znajduje się również 5 gwiazd, z czego największa to symbol Komunistycznej Partii Chin, a cztery pozostałe reprezentują klasy społeczne.
Ze względu na historię przepełnioną licznymi wojnami, najazdami, czy zmianami stolicy oraz dynastii rządzącej, Chiny to kraj wielokulturowy. Niemniej jednak pomimo napływu innych kultur i myśli filozoficznych kraj ten pozostał przy swoich pierwotnych założeniach. Większość mieszkańców Chin to wyznawcy konfucjanizmu lub taoizmu, które przez setki lat zaczęły stanowić jeden nurt. Trudno nazwać to religią gdyż większość Chińczyków uznaje się za ateistów, jednak ich życie codzienne ma ścisły związek z tymi systemami filozoficznymi. Wiara w duchy, równowagę na ziemi i siłę medycyny niekonwencjonalnej to tylko kilka słów określających Chińczyków.
Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | | | |