Ciekawostki na temat Japonii
- Autor:
- Doktor Problem
- Opublikowano:
- Kategorie:
- Azia
- Tagi:
Gdyby rozdawano statuetki dla najbardziej zakręconego kraju/społeczeństwa, to z całą pewnością Japonia znalazłaby się w czołówce. Zadziwiające reklamy, programy telewizyjne, dziwne teledyski i jeszcze dziwniejsze produkty w japońskich sklepach sprawiają, że inne narody uważają Japończyków za nieco pokręconych. Nie można powiedzieć, że jest to tylko stereotyp. Idąc ulicą w Japonii spotkamy Panie i Panów w eleganckich garniturkach, a z drugiej strony lolitkę, sklep ze stanikami na pilot.
A oto kilka ciekawostek na temat tego niezwykłego kraju, które warto znać:
Japonia to kraj leżący na styku płyt tektonicznych, więc występowanie trzęsień ziemi w tym miejscu nie jest żadnym zaskoczeniem, ale czy wiesz, że każdego roku jest ich ponad 1500.
Trzęsienia ziemi to mało? Na terenie tego niezwykłego kraju znajduje się ponad 200 wulkanów.
Czy wiesz, że Japonia i Rosja wciąż są w stanie wojny? Oba kraje po skończeniu wojny nigdy nie podpisały aktu pojednawczego, a fakt ten ma związek z ziemią. Chodzi dokładnie o Kuryle – wysypy, które kiedyś należały do Japonii, a po wojnie stały się częścią ZSRR. Japonia chce je odzyskać, a Rosja, jak to Rosja uważa, że to jej się należy.
Społeczeństwo japońskie starzeje się w bardzo szybkim tempie. Z roku na rok wzrasta też liczba osób, które ukończyły 100 lat. W chwili obecnej Japonia to kraj, w którym mieszka najwięcej 100-latków;
Na terenie Japonii do 2006 istnieją najstarsza firma świata Kabushiki Gaisha Kongō Gumi – firma zajmująca się przede wszystkim budową świątyń. Powstała w 578 roku.
4 główne wysp japońskie to nie wszystko. Japonia to także ponad 6 tysięcy małych wysepek;
Opóźnienia pociągów? Nie w Japonii! Średnie dzienne spóźnienie pociągu wynosi: 18 sekund…
Według najnowszych danych, na terenie całej Japonii znajdziemy prawie 6 milionów automatów z różnego rodzaju produktami. W Polsce są to zwykle napoje i słodycze, w Japonii, w takich automatach można kupić pudełko ze śniadaniem, bieliznę, piwo i wiele innych najróżniejszych produktów.
Chociaż kraj ten uważamy za niezwykle tolerancyjny, warto zaznaczyć, że w Japonii wyróżnia się grupę potomków osób zajmujących się przed wiekami tzw. nieczystymi zawodami (prace związane ze śmiercią, obróbką skóry, czy zabijaniem zwierząt). Potomkowie katów, czy grabarzy są w chwili obecnej nazywani buraku. W Japonii istnieje specjalna książka z nazwiskami takich osób, ale według prawa jest nielegalna. Chociaż buraku walczą z dyskryminacją, wciąż tworzą nieco odizolowane społeczności.
Podczas II Wojny Światowej, Japończycy zabili więcej Chińczyków, niż Niemcy – Żydów podczas holocaustu.
W latach 50 XX wieku rząd Korei i Chin porywał japońskie dzieci, aby te pracowały w ich wywiadzie. Niektórzy mieli być szpiegami, inni uczyli japońskiego przyszłych szpiegów.
Kraj ten słynie również z najdziwniejszych rozwiązań technologicznych i budowlanych. Znajdziemy tutaj m.in. budynek przez którego środek biegnie autostrada.
Do Aqua parków i onsen’ów – gorących źródeł, nie mogą wchodzić osoby mające tatuaż. W Japonii od dawien dawna tatuaż jest symbolem przynależności do jakuzy. Jeśli dany basen nie ma takiego zakazu, najprawdopodobniej należy do jakuzy, czyli mafii.
W Japonii wciąż aranżuje się małżeństwa.
Japonia jest jedynym krajem, gdzie nie przerwanie od początku istnienia państwa „rządzi” jedna dynastia.
Jednym z warunków, jakie postawiły Stany Zjednoczone pod koniec wojny, było zrzeknięcie się przez Cesarza jego boskości. Od tej pory cesarz pełni tylko funkcję reprezentacyjną.
Najprawdopodobniej, pierwszym ludem zamieszkującym wysypy japońskie byli Ajnu, którzy mieli swój własny język. Niestety ze względu na zmniejszającą się populację tej mniejszości i zatracenie własnego języka na rzecz japońskiego, język ajnuski znają nieliczni. Za jednego z największych badaczy Ajnów i ich języka uważa się Bogusława Piłsudskiego – brata Józefa Piłsudskiego.
W Japonii, podobnie jak w Polsce, Konstytucja została przyjęta 3 maja i jest to dzień w wolny od pracy.
W godzinach szczytu w metrze są wydzielane specjalne wagony dla kobiet.
Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
|