Cloud Computing SaaS PaaS aaS itp

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Oprogramowanie
Tagi:


Cloud Saas

Cloud computing czyli przetwarzanie w chmurze jest to model przetwarzania, który jest oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez zewnętrzne firmy i przedsiębiorstwa. Szeroko rozumiana funkcjonalność oferowana jest jako usługa (dająca wartość dodaną użytkownikowi) dane oferowane są przez oprogramowanie (oraz konieczną infrastrukturę).

Cloud Computing eliminuje konieczność zakupu licencji, oprogramowania, co wiąże się z tym, że nie musimy instalować i administrować oprogramowaniem. Użytkownik płaci tylko za użytkowanie określonej usługi, np. za możliwość korzystania z arkusza kalkulacyjnego. Pojęcie “chmury” jest to tak „de facto” metafora, która odnosi się do architektury oferowanych na tej zasadzie usług. Wszystkie działania typu: obliczenia, przetwarzanie danych nie są obsługiwane na komputerze użytkownika, lecz wykonywane są klastry serwerów.
saas
Taka sama zasada dotyczy również oprogramowania, użytkownik fizycznie nie ma zainstalowanego konkretnego oprogramowania na swoim sprzęcie. Oprogramowanie to jest udostępniane w chmurze, a użytkownik widzi tylko jego interfejs do obsługi. Użytkownik może korzystać z takiego pakietu usług, który jest mu w danej chwili potrzebny. Pakiety takie mogą się składać na różne serwisy dostarczane przez jedną lub różne firmy. Komputery końcowe użytkowników stanowią tzw. “obrzeża” chmury, na których nie są składowane dane, jednak przez ten sprzęt zapewniony jest do nich dostęp. Graficzna prezentacja takiej architektury jest podobny do obłoku. Pomysł udostępniania programów i usług w sposób nie związany z zaangażowaniem użytkownika nie jest całkiem nowy, ponieważ sięga on już początkowych czasów rozwoju informatyzacji. W ówczesnych czasach wszystkie obliczenia dokonywane były na jednostkach centralnych zlokalizowanych u użytkownika. Przy wprowadzaniu i odczycie danych wykorzystywane były stacje robocze czyli terminale pozbawione często jakiejkolwiek mocy obliczeniowej. Po kilkudziesięciu latach, w dobie powszechności komputerów osobistych, względy ekonomiczne i organizacyjne zmusiły użytkowników oraz usługodawców do powrotu do tego modelu przetwarzania danych. Jednak cloud computing jest technologicznie w innej erze informatyzacji. Najważniejszymi celami przyświecającymi temu modelowi informatyzacji są oszczędność oraz wydajność.
W ramach przetwarzania w chmurze dostępne są 3 modele usług:

  • SaaS (ang. Software as a service) – oprogramowanie jako usługa
  • PaaS (ang. Platform as a service) – platforma jako usługa
  • IaaS (ang. Infrastructure as a service) – infrastruktura jako usługa

Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | | |

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Standardy sieci Wi-Fi

Standardy dla sieci bezprzewodowych są opracowywane przez Komitet Elektryków i Elektroników (IEEE – Institute of Electrical and Electronics Engineers). Standardy,...

Zamknij