Co masz zrobić później, zrób teraz…, czyli jak nie zmarnować ani chwili

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
FilozofiaPsychologia
Tagi:


Jako dziecko myślimy, że mamy całe życie przed sobą. Zazdrościmy dorosłym, bo mogą robić co chcą – nikt nie każe im spać o 20 i chodzić do szkoły. W wieku nastoletnim buntujemy się, bo przecież jesteśmy już tacy dojrzali. Mamy prawo samodzielnie podejmować decyzje i rodzice nie mogą nam niczego zabraniać. Kiedy skończymy 18 lat, w końcu przychodzi upragniona wolność i… obowiązki. Nierzadko stajemy przed ważnymi wyborami, mającymi wpływ na naszą dalszą przyszłość. Wraz z upływem kolejnych lat przybywa problemów, a czas na przyjemności kurczy się do minimum. O ile kiedyś nie mogliśmy doczekać się dorosłości i upragniona chwila zdawała się ciągle oddalać, tak teraz dni uciekają niepostrzeżenie, a my najchętniej wrócilibyśmy do beztroskich lat dzieciństwa. Czasu nie cofniemy, ale możemy maksymalnie wykorzystać każdą minutę.

„Pożeracze czasu” – gdzie uciekają kolejne godziny?

Choć często narzekamy, że doba ma tylko 24 godziny, przy dobrej organizacji zdążysz wypełnić obowiązki i jeszcze zrobić coś dla siebie. Musisz wyeliminować ze swojego życia tzw. „pożeracze czasu”. Największym z nich jest Internet. Kto z nas nie siedzi godzinami przed komputerem i nie przegląda bezmyślnie Facebooka, nie odświeża co 5 minut poczty albo nie ogląda śmiesznych filmików na YouTubie? Oczywiście to nic złego, ale często spędzamy tak pół dnia, a potem narzekamy, że nie zdążyliśmy nic zrobić. Niech taka przyjemność będzie nagrodą za wypełnienie całego planu, jaki przygotowaliśmy na dany dzień. Nie traktuj ich jako przerywnika w pracy, bo potrafią pochłonąć na kilka ładnych godzin. Innymi „pożeraczami czasu” są przede wszystkim: bezczynne siedzenie i zastanawianie się, co tak naprawdę musisz zrobić, oglądanie telewizji czy kilkugodzinne rozmowy przez telefon.

Organizacja zajęć to podstawa !

Wiele czasu ucieka nam przez złą organizację dnia. Zdarza się, że wracając z miasta przypominamy sobie o kilku niezałatwionych jeszcze sprawach i…. marnujemy kolejne godziny na ich realizację. Zdecydowanie łatwiej i szybciej byłoby wykonać je wszystkie za jednym zamachem – nie tracilibyśmy przynajmniej czasu na podróż w tę i z powrotem. Dlatego właśnie przed wyjściem z domu zawsze przygotuj sobie listę spraw do załatwienia.

Nie odkładaj niczego na później. Jeżeli udało Ci się wykonać wszystkie zadania w pół dnia, zrób też przy okazji część rzeczy zaplanowanych na jutro. W ten sposób szybciej pozbędziesz się obowiązków i w efekcie może wygospodarujesz nawet wolny weekend. To samo tyczy się nielubianych prac. Nie zwlekaj z nimi, choćbyś na ich wykonanie miał kilka dni. Im szybciej je zrobisz, tym szybciej przestaną zaprzątać Ci głowę.

Staraj się być konkretny. Nie rozwódź się nad danym zadaniem kilka godzin. Gdy rzeczywiście nie wiesz jak je wykonać, zajmij się czymś innym. W międzyczasie może wpadniesz na jakiś pomysł, a kiedy wrócisz do pracy, wykonasz je w mgnieniu oka. W ten sposób nie przeciągną się inne zajęcia i oszczędzisz sobie nerwów.

Jeżeli zastosujesz się do powyższych rad, gwarantuję Ci, że znajdziesz w końcu czas na przyjemności. Dni będą mijały bardziej produktywnie, a Ty zaczniesz z nich czerpać coraz więcej. Jasne, że nie musisz być aktywny przez cały dzień! Każdemu należy się odpoczynek i chwila spokoju. Korzystaj jednak z tego przywileju dopiero po wykreśleniu wszystkich pozycji z listy zadań. Dzięki temu będziesz mógł zrelaksować się w pełni, nie myśląc o tym, że musisz coś jeszcze zrobić. Pamiętaj – im szybciej wszystko załatwisz, tym lepiej!


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | |

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Projekty – metoda małych kroczków kluczem do sukcesu

Człowiek, który nie ma marzeń, nie ma też celu w życiu. Żyje z dnia na dzień, biorąc od losu to,...

Zamknij