Czy to co i jak jemy ma wpływ na jakość naszego snu?
Nie wszyscy o tym wiedzą, ale nasza dieta wpływa nie tylko na to ile ważymy, ale także na wiele innych kwestii. Poza rzeczami oczywistymi, jak występowanie lub zapobieganie występowaniu chorób: cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy, chorób tarczycy i wielu innych zdrowa dieta wpływa też na to jak wyglądamy, jakie mamy samopoczucie i na jakość naszego snu.
Kłopoty ze snem
W dzisiejszych czasach często nasz dzień jest pełen biegania, stresu, niezdrowych nałogów i niekorzystnej diety. To wszystko często powoduje pojawianie się problemów ze snem. Najłatwiej jest wtedy sięgnąć po pastylkę nasenną, a od rana z powodu zaspania po tabletce wypijać litry kawy i napojów energetycznych w celu pobudzenia organizmu. Powoduje to zamknięte koło, w którym zależnie od pory dnia powodujemy pobudzenie lub uspokajanie organizmu odpowiednimi substancjami chemicznymi, rozregulowywując coraz bardziej swój organizm. Ceną bezsennych nocy jest nie tylko niewyspanie, ale także bóle głowy, brak regeneracji tkanek, złe samopoczucie i zwiększone prawdopodobieństwo występowania wielu chorób. Dlatego warto jest zadbać o wszystko, aby pozbyć się problemów ze snem raz na zawsze.
Zasad ogólne diety
Przede wszystkim przyczyną bezsenności może być ciężkostrawna, źle zbilansowana kolacja zjedzona przed samym snem. Aby uniknąć obciążenia układu pokarmowego wieczorem i uczucia niestrawności warto zjeść coś lekkiego, na 2-3 godziny przed położeniem się spać. Nie ma podstaw opinia która nadal panuje wśród ludzi, że ostatni posiłek dnia powinno się zjeść o 18. Jeśli ktoś kładzie się o 20 czy 21 to wtedy jest to odpowiednia pora. Ale dla większości osób, które kładą się później pora ta jest zbyt wczesna i powoduje problemy z zaśnięciem z powodu głodu. Powinien to być zawsze posiłek lekki. Kolacja powinna dostarczyć około jedną piątą całodziennego zapotrzebowania energetycznego. Nie jest zdrowe rekompensowanie sobie wieczorem utrzymywanej przez dzień diety. Nie sprzyja to ani szczupłej sylwetce, ani dobrej jakości odpoczynku w nocy.
Jak podać kolację?
Kolejną ważną sprawą jest to w jaki sposób przygotujemy posiłek. Wieczorem dobrze jest zjeść ciepły posiłek, co zrywa z polskim zwyczajem zjadania kanapek na kolację. Jeśli jemy coś nieprzetworzonego i zimnego, to dobrze jest wtedy popić posiłek ciepłym napojem. Nie są dobrym rozwiązaniem potrawy smażone, zwłaszcza na tłuszczu, ponieważ są zdecydowanie cięższe dla żołądka niż na przykład pieczone (zwłaszcza w folii) czy gotowane na parze. Produkty których warto unikać w codziennym menu aby pozbyć się problemów ze snem oraz te które warto wprowadzić do jadłospisu aby zapewnić sobie spokojny i głęboki wypoczynek w nocy znajdziesz tutaj.
Napoje po południu
U osób mających problemy ze snem najlepiej zupełnie wykluczyć lub chociaż w drugiej części dnia ograniczyć napoje energetyczne, kawę oraz herbatę. Kofeina w nich zawarta dość długo rozkłada się w organizmie, więc mimo że efekt pobudzenia nie utrzymuje się długo, to problemy z całkowitym wyciszeniem się i zapewnieniem sobie odpowiedniej jakości snu trwają czasem nawet ponad pięć godzin od wypicia napoju. Zwłaszcza w drugiej części dnia warto jest zamienić je na herbaty ziołowe takie jak: ułatwiająca trawienie mięta, uspokajająca melisa, rumianek, czy lawenda. W przeciwieństwie do leków nie mają one działania uzależniającego, nie obciążają wątroby i często mają inne właściwości prozdrowotne.
Poza dietą
Oprócz wyboru odpowiednich produktów i wyeliminowania innych warto pamiętać o tym aby nasza sypialnia była zawsze dobrze przewietrzona, nigdy nie było w niej zbyt gorąco. Warto zadbać o czystość pomieszczenia, zapewnić sobie antyalergiczną pościel i materac, pozbyć się dywanów i wykładzin oraz nie przesadzać z ilością roślin pokojowych w pomieszczeniu w którym śpimy. To wszystko wraz z dietą na pewno ułatwi nam spokojny wypoczynek w nocy.
Dieta lekarstwem na problemy ze snem
Nasze menu w ostatnich dziesięcioleciach zostało bardzo rozbudowane. Pomijając fakt że ilościowo jemy coraz więcej, także coraz więcej spożywamy wysokoprzetworzonych produktów, które niekoniecznie dobrze wpływają na nasz sen. Część pozycji z naszego jadłospisu może powodować nasze problemy ze snem i uniemożliwiać nam spokojny wypoczynek.
Kolacja
Przede wszystkim należy pamiętać o lekkostrawnej kolacji na 2-3 godziny przed snem. Ciężki i obfity posiłek zjedzony wieczorem niepotrzebnie obciąży żołądek. W nocy spada nasz metabolizm, przez co nie tylko niestrawione jedzenie odkłada się w postaci niechcianej tkanki tłuszczowej. Ponadto wysilający się nad strawieniem posiłku żołądek zaburza rytm snu i często może powodować koszmary. Popularne w ostatnich latach fast foody mają intensywny smak i dużo soli – to podwyższa ciśnienie krwi i działa pobudzająco a nie uspokajająco. Dlatego zwłaszcza nie powinniśmy ich spożywać na późniejszy obiad czy kolację.
Napoje
Każdy na pewno wie że kawa czy napoje energetyczne powodują pobudzenie i dodają energii, ale nie każdy wie że podobnie działa herbata, cola czy czekolada. Wszystkie one zawierają pewne ilości kofeiny, po spożyciu której uczucie pobudzenia znika stosunkowo szybko, ale to nie znaczy że ona znika z organizmu. Jeszcze przez kilka godzin pozostaje we krwi uniemożliwiając spokojny sen.
Alkohol
Większość osób uważa, że najlepiej i najmocniej śpi po alkoholu. Nie jest to do końca prawda. Rzeczywiście na początku organizm jest senny, ale jest to spowodowane pewnego rodzaju zatruciem alkoholowym. Jak organizm zaczyna usuwać alkohol to często wtedy pojawia się pobudzenie oraz problemy ze snem.
Tyramina
Tyramina jest naturalnie występującym w żywności związkiem chemicznym. Jej spożycie powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, podwyższenie ciśnienia krwi, poziomu wydzielania adrenaliny oraz pobudzenie organizmu. Aby tego uniknąć warto nie spożywać po południu i wieczorem żółtego sera, marynowanych, solonych oraz wędzonych ryb, sosu sojowego, czerwonego mięsa oraz czekolady. Także wino zawiera pewne ilości tyraminy.
Słodycze i owoce
Zarówno jedne jak i drugie są bogactwem cukrów prostych, dających dużo energii na pewien okres czasu. Pobudzenie po spożyciu słodyczy, zjedzeniu owoców, wypiciu słodkich napojów często uniemożliwia spokojny sen podobnie jak wypicie napojów energetyzujących.
Magnez
Dobrymi produktami do zjedzenia na ostatni posiłek w ciągu dnia są produkty bogate w ułatwiający zasypianie magnez takie jak: kasza gryczana, fasola biała, otręby pszenne, orzechy laskowe, pestki dyni, płatki owsiane, ciecierzyca, groch czy szpinak.
Wyciszające organizm herbaty
Zamiast wspomnianych wcześniej działających pobudzająco napojów oraz soków, warto sięgnąć po ziołowe saszetki. Jeśli nie lubisz smaku ziół nie nastawiaj się od razu negatywnie – część z nich nie smakuje jak zioła, a te które w tradycyjnej postaci rzeczywiście smakowałyby specyficznie i nie wszystkim odpowiadały, w tej chwili na rynku dostępne są o smaku na przykład pomarańczy (melisa), gdzie sam smak rośliny jest słabo wyczuwalny. Idealna na spokojny sen jest lawenda, melisa, rumianek, owoce głogu.
Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | | | |