Czyszczenie laptopa z kurzu odkurzaczem

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Serwis komputerów
Tagi:


Niewielu użytkowników komputerów i laptopów wie, że sprzęt trzeba czyścić około raz do roku. Nie chodzi tu o zwykłe czyszczenie obudowy lecz zapobieganie przegrzewaniu się podzespołów.
W czasie pracy laptop wytwarza dużo ciepła, które musi być odprowadzone na zewnątrz. Na radiatorach i wiatrakach zbiera się duża ilość kurzu, która powoduje przegrzewanie się sprzętu. Dzieję się tak dla tego, że laptop w czasie pracy zasysa powietrze potrzebne do chłodzenia. Z powietrzem wlatuje kurz, którego część osadza się na podzespołach i utrudnia przepływ powietrza.

Zdarza się, że zatkanie kanałów chłodzenia powoduje zwarcie i trwale uszkodzenie procesora lub układu graficznego. Dlatego warto zapobiegać poważnej awarii i czyścić sprzęt systematycznie.

Objawy nagromadzenia kurzu w laptopie

Objawem, że twój laptop wymaga czyszczenia jest głośna praca, nagrzewanie się obudowy. Inny objaw to nagłe wyłączanie się laptopa w czasie pracy. Laptop wyłącza się gdyż działa zabezpieczenie przed spaleniem. Oznacza to że laptop wymaga czyszczenia.
Czyszczenie laptopa oznacza usunięcie złogów kurzu, włosów itp z drug wentylacyjnych. Gdy komputer nie był czyszczony przez wiele lat wymagane jest rozkręcenie całego laptopa aby dostać się do części wewnątrz. Doświadczony użytkownik może takie czyszczenie wykonać samemu. Jednak osoby, które nie potrafią samemu zdemontować i zamontować ponownie swojego laptopa powinny raczej oddać go do czyszczenia do fachowego serwisu.

Samodzielne czyszczenie laptopa

Jest jak najbardziej możliwe i wskazane jeżeli laptop ma kratkę przez którą widać kręcący się wentylator. Jeżeli odkurzanie będzie wykonywane raz w roku pozwoli to zaoszczędzić wielu problemów.

  1. Odłączamy zasilanie, wymyjemy baterię
  2. Na wszelki wypadek wkładamy igłę do wlotu powietrza aby zblokować wentylator. Jeżeli wiatrak pracuje długo w kurzu to jego plastik ulega utlenieniu przez co może łatwiej się połamać. Zablokowany wiatrak igłą nie połamie się nawet podczas odkurzania silnym odkurzaczem
  3. Przykładamy rurę od odkurzacza do wlotu powietrza
  4. Pod wpływem ciągu wstecznego kłęby kurzu powinny się cofać do wlotu
  5. Dodatkowo możemy podmuchać przy wylocie układu wentylacyjnego

Usługa czyszczenia laptopa w serwisie

Jak widać oczyszczenie układu chłodzenia laptopa nie jest czynnością skomplikowaną. Teoretycznie nie wymaga to szczególnej wiedzy ani narzędzi. Jednak istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia komputera. Dlatego jeśli nie czujesz się na siłach aby samemu rozmontować laptop lepiej jest zanieść go do punktu naprawy. Czyszczenie chłodzenia w laptopie nie jest drogie i na ogół przekłada się na większą żywotność komputera.

czyszczenie wentylatora
czyszczenie wentylatora
czyszczenie wentylatora
czyszczenie wentylatora
czyszczenie wentylatora
czyszczenie wentylatora
czyszczenie wentylatora
czyszczenie wentylatora
czyszczenie wentylatora
czyszczenie wentylatora
czyszczenie wentylatora


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | |

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Problemy z klawiaturą w laptopie

Klawiatura jest podstawową częścią laptopa i raczej nie można wyobrazić sobie komfortowej pracy bez dobrze działającej klawiatury. W komputerach stacjonarnych...

Zamknij