Jak sprawdziłęm że dysk twardy nadaje się do wymiany

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Informatyka
Tagi:


Nie dawno jedna z placówek dyplomatycznych poprosiła mnie o dokument stwierdzający na jakiej podstawie zalecam wymianę dysku w pięcioletnim komputerze.

Więc napisałem coś takiego, jako że wyszedł z tego niezły tekst „kiedy dysk nadaje się do wymiany stwierdziłem że dodatkowo zamieszczę to na tej stronie.

Witam,
Dysk twardy ….. w komputerze model sprawdziłem 3 metodami:

 

 • Metoda Doświadczenie, wyczucie i wiedza.

 

   Wieloletnie doświadczenie w pracy z komputerami (kilka tysięcy naprawionych komputerów) pozwoliło mi dojść do wniosku że średni wiek pracy dysków twardych (100GB+) to 5 lat. Tylko mniej niż 10% dysków twardych potrafi działać 6-8 lat. Dodatkowo przy wieku ponad 4 lata szybkość dysku spada znacznie (około 200-300%) przez co generuje więcej błędów zapisu i odczytu a w afekcje praca z takim komputerem staje się nie efektywna.

 

   Dysk HDD to jedyny układ mechaniczny (oprócz CD/DVD) który montowany jest seryjnie w każdym komputerze, szybkość elektroniki nie ulega zmianie nawet po wielu latach, jednak dysk jako większości układ mechaniczny ulega degradacji.

 

  Więcej informacji można znaleźć w google.pl pod hasłami : MTBF, średni czas bezawaryjnej pracy.

 1. Metoda testowanie programem SEATOOLS firmy Seagete. Test wykonywałem za każdym razem sprawdzania komputera. Dzisiaj, 2 miesiące i około 6-8 miesięcy temu.
  Za każdym razem dysk przechodzi test pozytywnie wskazując że dysk jest jeszcze sprawny. Jednak dzisiaj test nie potrafił już wykonać (rozpocząć) 2 z 3 szybkich serii podtestów. Związku z tym że jestem w biurze zawsze nie długo wykonuję jedynie testy szybkie które dają 90% skuteczności. Nie wykonywałem testów długich które czasami chodziać test krótki pokazuje że dysk jest sprawny, pokazują jednak że dysk jest do wymiany.
 2. dane smart dysk hd Metoda SMART pobrana programem HD Tune – metoda ta daje dokładniejszy wykaz co dokładnie dzieje się z dyskiem. Wyniki (na zdjęciu obok) pokazują że dysk w wielu najbardziej krytycznych kwestiach osiąga wyniki ponad dozwolonymi normami producenta oraz zostało mu maksymalnie rok życia. Oczywiście aby zrozumieć te wyniki potrzebne jest przeczytanie tych artykułów :
  http://forum.pclab.pl/topic/258047-Tutorial-SMART-interpretacja-parametr%C3%B3w/
  http://forum.qnapclub.pl/temat/s-m-a-r-t-jak-czyta%C4%87-oraz-tabela-atrybut%C3%B3w.4889/

Dodatkowo sugerowałem się pobudkami ekonomicznymi które są dla mnie bardzo ważne szczególnie przy współpracy z placówkami państwowymi.

Więc na pewno ekonomiczniej jest :

 • wymienić dysk niż cały komputer. Sam komputer (elektronika) jest jeszcze sprawny a jego parametry w zupełności wystarczające do pracy biurowej. Po wymianie dysku komputer będzie pracował z prędkością większą niż ta jaką miał „podczas wyjścia z fabryki” A efektywność pracy z takim komputerem wzrośnie nie wymiernie.
 • Wymienić dysk przed awarią dysku niż po awarii. W 10% przypadków awarii dane na dysku wymają procedury odzyskiwania danych co przewyższa często koszt samego dysku. Oczywiście ten podpunkt można sobie odpuścić jeżeli ktoś z obsługi informatycznej wykonuje okresowe kopie bezpieczeństwa.

Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | | | |

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zasada działania witryn internetowych

Witryna internetowa (ang. website) – jest to pewien rodzaj serwisu dostarczającego nam informacje, którego głównym nośnikiem jest Internet. Witryny takie...

Zamknij