Jak sprawdziłęm że dysk twardy nadaje się do wymiany
- Autor:
- Doktor Problem
- Opublikowano:
- Kategorie:
- Informatyka
- Tagi:
- MTBF • SMART
Nie dawno jedna z placówek dyplomatycznych poprosiła mnie o dokument stwierdzający na jakiej podstawie zalecam wymianę dysku w pięcioletnim komputerze.
Więc napisałem coś takiego, jako że wyszedł z tego niezły tekst „kiedy dysk nadaje się do wymiany stwierdziłem że dodatkowo zamieszczę to na tej stronie.
Witam,
Dysk twardy ….. w komputerze model sprawdziłem 3 metodami:
- Metoda Doświadczenie, wyczucie i wiedza.
- Wieloletnie doświadczenie w pracy z komputerami (kilka tysięcy naprawionych komputerów) pozwoliło mi dojść do wniosku że średni wiek pracy dysków twardych (100GB+) to 5 lat. Tylko mniej niż 10% dysków twardych potrafi działać 6-8 lat. Dodatkowo przy wieku ponad 4 lata szybkość dysku spada znacznie (około 200-300%) przez co generuje więcej błędów zapisu i odczytu a w afekcje praca z takim komputerem staje się nie efektywna.
- Dysk HDD to jedyny układ mechaniczny (oprócz CD/DVD) który montowany jest seryjnie w każdym komputerze, szybkość elektroniki nie ulega zmianie nawet po wielu latach, jednak dysk jako większości układ mechaniczny ulega degradacji.
- Więcej informacji można znaleźć w google.pl pod hasłami : MTBF, średni czas bezawaryjnej pracy.
- Metoda testowanie programem SEATOOLS firmy Seagete. Test wykonywałem za każdym razem sprawdzania komputera. Dzisiaj, 2 miesiące i około 6-8 miesięcy temu.
Za każdym razem dysk przechodzi test pozytywnie wskazując że dysk jest jeszcze sprawny. Jednak dzisiaj test nie potrafił już wykonać (rozpocząć) 2 z 3 szybkich serii podtestów. Związku z tym że jestem w biurze zawsze nie długo wykonuję jedynie testy szybkie które dają 90% skuteczności. Nie wykonywałem testów długich które czasami chodziać test krótki pokazuje że dysk jest sprawny, pokazują jednak że dysk jest do wymiany. Metoda SMART pobrana programem HD Tune – metoda ta daje dokładniejszy wykaz co dokładnie dzieje się z dyskiem. Wyniki (na zdjęciu obok) pokazują że dysk w wielu najbardziej krytycznych kwestiach osiąga wyniki ponad dozwolonymi normami producenta oraz zostało mu maksymalnie rok życia. Oczywiście aby zrozumieć te wyniki potrzebne jest przeczytanie tych artykułów :
http://forum.pclab.pl/topic/258047-Tutorial-SMART-interpretacja-parametr%C3%B3w/
http://forum.qnapclub.pl/temat/s-m-a-r-t-jak-czyta%C4%87-oraz-tabela-atrybut%C3%B3w.4889/
Dodatkowo sugerowałem się pobudkami ekonomicznymi które są dla mnie bardzo ważne szczególnie przy współpracy z placówkami państwowymi.
Więc na pewno ekonomiczniej jest :
- wymienić dysk niż cały komputer. Sam komputer (elektronika) jest jeszcze sprawny a jego parametry w zupełności wystarczające do pracy biurowej. Po wymianie dysku komputer będzie pracował z prędkością większą niż ta jaką miał „podczas wyjścia z fabryki” A efektywność pracy z takim komputerem wzrośnie nie wymiernie.
- Wymienić dysk przed awarią dysku niż po awarii. W 10% przypadków awarii dane na dysku wymają procedury odzyskiwania danych co przewyższa często koszt samego dysku. Oczywiście ten podpunkt można sobie odpuścić jeżeli ktoś z obsługi informatycznej wykonuje okresowe kopie bezpieczeństwa.
Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | | | |