Gaijin w Japonii

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Azia
Tagi:


Gaikokujin – to po japońsku obcokrajowiec, który przez sporą część społeczeństwa japońskiego, jak również samych obcokrajowców jest skracany do krótkiego słowa: gaijin. Nie można definitywnie stwierdzić, że jest to określenie obraźliwe, ale z całą pewnością przyciąga na myśl pewne poglądy, stereotypy. Gaijin niewiele wie na temat kultury, wyróżnia się kolorem skóry, włosów, czy budową ciała. Gaijin nie zawsze potrafi zachować się w miejscach publicznych, czy w domach Japończyków. Od zawsze, chociaż wiadomo, że czasy się zmieniają, gaijin jest ciekawostką.

Każdy kraj ma inną kulturę, tradycję, jak również pewne normy zachowania. Dlatego też, w momencie spotkania z obcą kulturą jesteśmy tak zszokowani. Nie potrafimy zrozumieć pewnych zachowań i często nie staramy się tego zmienić. W przypadku Japonii jest podobnie. Nas śmieszą, przerażają i zniesmaczają pewne zachowania obcokrajowców. A jak Japończycy odbierają inne osoby i jacy są naprawdę?
Japonia to kraj tolerancyjny, ale bardzo często można wyczuć, że pewne osoby nie przepadają za obcymi. Dowodem na to są liczne publikacje osób, które spędziły kilka lat w Japonii. Bardzo często pojawiają się historie o tym, jak właściciel baru nie chciał wpuścić obcokrajowców do środka lub w małej rodzinnej restauracji złowrogo na nich patrzono. Sami Japończycy bardzo często przestrzegają, że w pewnych miejscach można spotkać się z dyskryminacją. Według ich historii, będąc w japońskiej restauracji w otoczeniu azjatów, będziemy ostatnią osobą, która zostanie zapytana co podać. Oczywiście czasy bardzo się zmieniają, ale wciąż obcokrajowcy, którzy chcą w Japonii wynająć mieszkanie muszą poprosić wstawiennictwo powszechnie szanowanej osoby. Takie poświadczenia wymagają przede wszystkim starsi zarządcy budynku.

Warto również wspomnieć, że do niektórych łaźni publicznych i onsenów nie wpuszcza się obcokrajowców. Z czego wynika to podejście i swego rodzaju trzymanie na dystans? W Japonii od zawsze nowości przyjmowane były z rezerwą, chociaż jak wiadomo społeczeństwo zmienia swoje podejście i jest coraz bardziej otwarte na obcokrajowców, a równocześnie bardzo zainteresowane osobami, które wyglądają inaczej. Dlatego też bardzo wysokie osoby, a zwłaszcza kobiety nie powinny być przerażone faktem, że ktoś chce zrobić im zdjęcie. Dużym zainteresowaniem cieszą się także blondynki i panie o kobiecych kształtach.

Podejście Japończyków do obcokrajowców nie jest poparte tylko stereotypami, ale również faktem, że nie zawsze wiedzą jak się zachować. Kultura japońska jest nieco inna, warto więc przed wyjazdem do tego kraju zapoznać się z pewnymi zasadami, aby nie stać się typowym przykładem gaijina, który nie zna japońskich realiów. Należy więc pamiętać, że Japończycy nie przepadają za zbyt wylewnym okazywaniem uczuć. Pocałunki w policzek lepiej pozostawić dla Francuzów. Zwracanie się w formie potocznej do osób na wyższych stanowiskach też jest bardzo nieeleganckie. Ważne jest również odpowiednie zachowanie podczas wizyty w japońskim domu. Tutaj najważniejsze jest oczywiście zdjęcie butów.


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
|

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak stać się zorganizowanym człowiekiem? Unikanie prokrastynacji

Zastanawiasz się czasem jakim cudem Twoja koleżanka łączy studia, pracę, kurs językowy, wolontariat i ma jeszcze czas na prowadzenie domu,...

Zamknij