Gdy motywacji brak, czyli jak nie rezygnować z marzeń

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Psychologia
Tagi:


Na początku drogi do realizacji naszych marzeń zawsze mamy mnóstwo zapału. Jesteśmy zdeterminowani i ściśle trzymamy się wyznaczonego planu. Idziemy do przodu z dumnie podniesioną głową, pewni, że możemy zdobyć świat. Niestety taki stan nie trwa wiecznie. Kiedy nasza podróż do celu trwa zbyt długo, albo co gorsze, nie zauważamy od razu rezultatów, cała energia się ulatnia. Z dnia na dzień tracimy siły i ochotę do walki. Znajdujemy tysiące wymówek – „mam jeszcze czas”, „moje starania i tak nic nie dają”, „źle się dziś czuję, jutro poćwiczę więcej”. Nie poćwiczysz i dobrze o tym wiesz!

Walcz o marzenia!

Mówi się, że pierwszy krok jest najtrudniejszy. Oczywiście to prawda, ale nie możemy zapominać, że cała droga do celu wymaga wiele samozaparcia i wyrzeczeń. Każdy z nas może mieć gorszy dzień i zwątpić w swoje możliwości. To normalne! Ważne, aby nie rezygnować z marzeń, zebrać na nowo siły oraz motywację i wrócić do ich realizacji. Jeżeli innym się udaje, dlaczego Ty miałbyś nie dać rady? Jasne, że dasz!

Zbierz motywację na trudne chwile

Co jednak, gdy stracimy motywację i nie możemy jej odnaleźć? Warto zabezpieczyć się przed taką sytuacją jeszcze wtedy, gdy jesteśmy pełni zapału. Zrób listę powodów, dla których chcesz osiągnąć swój cel. Wyznacz zadania, które przybliżą Cię do realizacji marzenia. Zapisuj też każdy sukces – nawet ten najmniejszy! Kiedy tylko poczujesz się gorzej, wróć do notatek. Przypomną Ci dlaczego w ogóle rozpocząłeś trud i co już osiągnąłeś. To z pewnością doda choć trochę sił do walki.

Czas jest przyjacielem, a nie wrogiem

Kolejną istotną kwestią jest uzbrojenie się w cierpliwość. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie sukces. W końcu „nie od razu Rzym zbudowano”. Kieruj się metodą małych kroczków. Dzięki niej nauczysz się cieszyć nawet najmniejszym osiągnięciem i nie stracisz motywacji po kilku dniach. Droga, którą musisz przebyć, wyda się krótsza i prostsza. Pamiętaj, że czasu nie możemy zatrzymać. Upłynie bez względu na to, czy będziesz walczyć o własne marzenia czy nie. Jeżeli zamierzasz biernie czekać, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nigdy ich nie zrealizujesz. Gdy weźmiesz się do pracy już dziś, zdobędziesz cel prędzej czy później.

Motywuj, planuj, działaj!

Internet to kopalnia motywacji – wykorzystaj ją. Przeglądaj serwisy ze zdjęciami, czytaj historie albo oglądaj filmiki osób, którym się udało. Nic tak nie motywuje jak inni ludzie i ich sukcesy. Możesz też stworzyć własny zeszyt motywacji i wklejać do niego fotografie, cytaty, porady….

Jeżeli nie do końca wierzysz we własne siły, podziel się swoimi planami z bliską osobą. Poproś ją, aby co jakiś czas kontrolowała Twoje postępy i w razie potrzeby zmusiła do powrotu na właściwe tory. Gdy powiesz komuś o swoim celu, trudniej będzie się wycofać i zrezygnować. W końcu do czegoś się zobowiązałeś, prawda?

Przekupuj samego siebie. Może brzmi to nieco śmiesznie, ale kto z nas nie cieszy się z małych przyjemności? Załóż, że gdy wykonasz trening, powtórzysz słówka, napiszesz CV lub cokolwiek innego musisz zrobić, czekać Cię będzie nagroda. I naprawdę spraw sobie przyjemność!

Pokonaj własne granice i słabości

Gdy żadna z powyższych rad nie zadziała, musisz rozpocząć walkę z samym sobą. Załóżmy, że masz gorszy dzień, pada deszcz, a Ty powinieneś dziś pobiegać. Nawet, gdy leniwa natura wygrywa z ambicją, pomyśl, że wyjdziesz na 10-minutowy spacer albo 5-minutowy jogging. Jeżeli po tym czasie nadal nie nabierzesz sił, wróć do domu. Gwarantuję Ci jednak, że za którymś razem zrobisz cały trening, nie zdając sobie sprawy z upływu czasu.

Pamiętaj, że najgorsze co możesz zrobić, to zrezygnować z marzeń!


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | | | |

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Japonia – Kraj Kwitnącej Wiśni

Japonia nazywana również Krajem Kwitnącej Wiśni lub Kraj Wschodzącego Słońca, a także ze względu na coraz bardziej innowacyjne i niezbyt...

Zamknij