Grzyby przyczyną większości chorób

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Zdrowie
Tagi:


Candydoza, nazywana też drożdżycą jest chorobą dotykającą bardzo wielu ludzi. Jest to często ukryta przyczyna pojawiania się wielu chorób, które lekarze starają się leczyć niekoniecznie trafionymi środkami. Zachodnia medycyna często bagatelizuje ten problem, leczący przepisują kolejne leki, które zamiast pomagać tylko maskują na chwilę objawy, powodując po jakimś czasie powrót jeszcze większych dolegliwości.

Drożdżyca i Candida albicans

Candida albicans, czyli grzyb powodujący drożdżycę występuje w organizmie każdego człowieka. U zdrowych ludzi zasiedla przewód pokarmowy, błony śluzowe i skórę nie powodując żadnych dolegliwości zdrowotnych. Problem pojawia się dopiero, kiedy dojdzie do ich niekontrolowanego namnożenia w organizmie. Wydzielają one wtedy szkodliwe substancje – mykotoksyny, które mogą zaatakować każdy narząd. Grzyby te zapuszczają wtedy także korzenie w nabłonku jelita, powodując jego nieszczelność i przedostawanie się różnych produktów do krwioobiegu.

Przyczyny drożdżycy

Powodem namnożenia się nieodpowiednich grzybów w organizmie jest zażywanie antybiotyków, leków sterydowych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, antykoncepcji hormonalnej. Ponadto przyczyną jest także nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu, stres (zarówno fizyczny jak i psychiczny), zastępcza terapia hormonalna, chemioterapia, radioterapia, zatrucie metalami ciężkimi z żywności i powietrza.

Toksyny Candida albicans

Kiedy w organizmie pojawia się większa ilość grzybów Candida, organizm musi walczyć nie tylko z nimi ale także z trującymi substancjami przez nie wytwarzanymi. Mykotoksyny są neurotoksynami między innymi zaburzającymi syntezę DNA i RNA, uszkadzającymi i niszczącymi komórki nerwowe. Ponadto są rakotwórcze i w większych ilościach powodują zaburzenia koordynacji ruchowej ciała.

Objawy drożdżycy

Grzyby te atakują przeważnie mięśnie i nerwy. Do łagodnych objawów nadmiernej ilości drożdżaków w organizmie należą: zmęczenie, gazy, wzdęcia, zgaga, zaparcia, przyrost masy ciała lub problemy z odchudzaniem, zaćmienie, bóle artretyczne, infekcje zatok, zbyt wysoki lub zbyt niski poziom cukru we krwi, alergie, depresja i stany lękowe. Ponadto zostało przeprowadzonych wiele badań potwierdzających związek candydozy i następujących chorób: problemy skórne (trądzik, egzemy, sucha skóra), bezsenność, choroby tarczycy, ADHD, autyzm, nadpobudliwość i nadmierna drażliwość, schizofremia, migreny, infekcje układu rozrodczego, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, nowotwory, astma, katar sienny i wiele innych.

Nieprawidłowa dieta

Często nadmierne namnażanie się drożdżaków w organizmie jest spowodowane nieprawidłowym odżywianiem się przez wiele lat Wysokoprzetworzone produkty bogate w węglowodany i substancje dodatkowe, ale za to pozbawione składników odżywczych. Alkohol, używki oraz słodzone napoje (także te dietetyczne) oraz nadmiar nabiału. A przede wszystkim mnóstwo cukru w każdej postaci – te wszystkie składniki codziennego jadłospisu dają niekorzystnym drobnoustrojom idealne warunki do rozwoju, powodując pojawienie się candydozy.

Diagnostyka

Sprawdzenie czy w organizmie znajduje się zbyt duża ilość grzybów Candida albicans polega na badaniu kału lub krwi, w wyspecjalizowanych laboratoriach. Pamiętać jednak należy o tym, że są to drobnoustroje nie zawsze diagnozowane w ten sposób. Często zdarza się że mimo negatywnych wyników badań w organizmie jest nadmiar drożdżaków. Jeśli mimo tego nadal cierpisz przez dolegliwości mogące być wynikiem candydozy warto wybrać się do specjlisty. Ostateczną diagnozę postawi lekarz lub dietetyk po przeprowadzeniu obszernego wywiadu i po przeanalizowaniu kwestionariusza osobowego.

Leczenie

Po stwierdzeniu obecności za dużej ilości drożdżaków z rodzaju Candida albicans w organizmie najlepiej leczyć je łącząc dietę i środki farmakologiczne. Do tych drugich można zaliczyć zarówno przepisane przez lekarza, jak i ziołowe preparatu dostępne w aptekach czy sklepach zielarskich bez recepty. Pamiętać należy jednak jedno – nie wystarczy tylko zażywanie tabletek, żeby pozbyć się problemów.

Zdrowa dieta

Zalecenia dietetyczne w leczeniu kandydozy różnią się od tych, które Instytut Żywności i Żywienia podaje jako standardowe dla ludzi zdrowych. W diecie jest więcej warzyw, mniej owoców i żywności bogatej w węglowodany. Nie wszystkie produkty polecane jako zdrowe dla ogółu są dozwolone w diecie przeciwgrzybiczej. Bazą diety są warzywa organiczne – powinny stanowić większość spożywanych produktów – aż 60%. Drugie w kolejności są ryby i produkty mięsne – 20%, a następnie pełnoziarniste produkty zbożowe – 15% i organiczne owoce, nasiona roślin strączkowych i nierafinowane oleje – 5%. Bardzo istotne jest także niełączenie produktów białkowych wraz z produktami skrobiowymi. Jedne i drugie powinny być jedzone z warzywami, ale nigdy ze sobą – obciąża to niepotrzebnie i tak źle funkcjonujący układ pokarmowy. W ciągu dnia należy pić także duże ilości płynów – zwłaszcza wody oraz herbat ziołowych.
Więcej na temat diety w candydozie dowiesz się w artykule Co i jak jeść aby poradzić sobie z drożdżycą?


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | | | |

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co i jak jeść aby poradzić sobie z drożdżycą?

Warzywa Spożywane w trakcie diety warzywa powinny być pochodzenia organicznego, czyli być uprawiane w gospodarstwach ekologicznych. Gwarantuje to mniejszą zawartość...

Zamknij