Instalacja sterownika – różne sposoby.

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Windows
Tagi:


Sterownik to program który odpowiedzialny jest za obsługę podzespołów komputera takich jak chipset, karta muzyczna, dźwiękowa, graficzna, sieciowa kablowa, Wi-Fi, skanera, drukarki i wiele innych. Problemy z działaniem tych podzespołów wynikają najczęściej z źle zainstalowanych sterowników lub z ich braku.

Jest kilka sposobów na zainstalowanie sterownika. Oba sposoby są dobre. Czasami gdy jeden nie przyjmuje się warto skożystać z drugiego:

1. Instalacja programu ze strony producenta.
2. Instalacja sterownika z pliku ini

Instalacja programu ze strony producenta

Sprawdzamy firmę serię i model naszego komputera. Model komputera najczęściej jest na nalepce umiejscowionej z tyłu komputera lub pod laptopem. Przykładowo dla ASUS może być K57SV a dla ACER – Aspire 5570G, HP – Pavilion Dv6, Dv9000.
Gdy już mamy model możemy go wpisać w Google dodając słowo sterowniki, drivers. Na przykład ASUS sterowniki, Acert Aspire 5570G drivers, Sony Vaio europe sterowniki.

Nie które firmy (PackardBell, Sony Vaio) mają idiotyczne strony wyszukiwania sterowników że czasami lepiej przejść od razu do drugiego sposobu.

Po skorzystaniu wyszukiwarki sterowników producenta ważne jest wybranie wersji systemu który jest zainstalowany komputerze. Możemy ją sprawdzić w panelu sterowania -> system.
Ważne aby wiedzieć czy mamy Windows 32bit czy 64 bit. W przypadku starych lub nowych komputerów na stronie producenta nie ma sterowników do naszej wersji systemu. Więc wspomnę że sterowniki na Vistę będą pasować również do Windows 7 często również do Windows 8, ważne aby architektura była ta sama x86 = 32bit, x64 = 64bit.

Po pobraniu sterownika wystarczy go uruchomić a instalator sam zajmie się resztą. Sprawdzając często czy oby na pewno jest potrzebny. Jeżeli na stronie producenta zmuszeni byliśmy pobrać sterownik od bliźniaczego systemu a sam instalator informuje nas że nie może się zainstalować bo służy do innej wersji musimy skożystać ze sposoby nr 2.

Instalacja sterownika z pliku ini

Najpierw pobieramy sterownik ze strony producenta lub za pomocą artykułu znalezienie nazwy sterownika.

Następnie otwieramy menadżer urządzeń:
panel sterowania -> system -> sprzęt -> menadżer urządzeń.
lub
Klawisz Windows + R i wpisujemy devmgmt.msc

W liście wyszukujemy urządzenia z znakiem zapytania i klikamy prawym klawiszem myszy -> Aktualizuj sterownik, dla XP nie tym razem | dla Vista/7 zaawansowane -> zainstaluj z lokalizacji -> dla Xp wybieramy nośnik CD, dla Vista/7 miejsce gdzie trzymamy sterowniki i klikamy Dalej.

Jeżeli wybraliśmy odpowiednią lokalizację sterownika a sterownik przypisany jest do naszego sprzętu powinien się po chwili zainstalować.
instalacja-sterownikainstalacja-sterownika2instalacja-sterownika3instalacja-sterownika4


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | | | |

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zawieszony Windows 8 w Hp Pavilion serii l15

Jeżeli po wpisaniu hasła w Windows 8 zamiast menu start Windows mamy czarny ekran możemy spróbować kilku rzeczy.

Zamknij