Problem z rzuceniem wagi

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Psychologia
Tagi:


Nie będę pisał o dietach. W artykule tym przedstawie problem odchudza od strony psychologii, siły woli, nawyków i prokrastynacji. Nieważne czy chcemy zrzucić 2, 5, 10 a może i 50 kg, sekret na realizację celu jest taki sam. Zdrowe odżywianie, odpowiednia ilość spożywanych w ciągu dnia kalorii i dużo aktywności fizycznej. Pytanie tylko jak to zrobić ? To zadanie na początku może wydawać się trudne, na drodze jest dużo kwestii do zrealizowania, ale po wykonaniu tego zadania wydaje się ono trywialne (jak większości zadań opartych na wiedzy).

Znajdź idealną wagę dla Siebie, znajdź swój cel

Pierwszym krokiem jest określenie naszej prawidłowej wagi. Pozostaw to matematyce a dokładniej prostej funkcji BMI. Warto pamiętać przy tym, że budowa ciała każdego z nas jest inna więc możliwe są lekkie odchylenia. Jeżeli mieścisz się w zakresie średniej wagi a ktoś mówi Ci że ważysz za mało lub za dużo to nie słuchaj jej bo sieje mity.

Metody obliczania masy ciała

Wskaźnik masy ciała BMI to najpopularniejszy sposób, aby dowiedzieć się czy nasza waga jest prawidłowa. Obliczamy go według wzoru:
waga kg / (2 x wzrost cm.) = BMI
np. 82 / (2 x 1.81) = 82 / 3.62 = 0.22

Jeżeli nasz wynik jest mniejszy niż 20, mamy niedowagę. Przedział 20-24 oznacza, że waga jest w normie. 24-30 wskazuje na nadwagę, a powyżej 30 na otyłość.

Wzór Broca pomaga określić naszą maksymalną wagę. Od wzrostu podanego w cm odejmujemy liczbę 100, a następnie od różnicy odejmujemy jeszcze 15 % jej wartości. Na koniec dodajemy 20 % otrzymanego wyniku. Suma jest odpowiednikiem wagi, która dla nas oznacza już nadwagę.
Oczywiście przedziały w powyższych metodach nieco się różnią, dlatego warto potraktować je jako orientacyjne wartości.

Małymi kroczkami do celu lub powiem inaczej KeiZEN

Gdy już wyznaczyliśmy sobie cel, bardzo ważne jest wyodrębnienie kilku mniejszych etapów w drodze do sukcesu. Przykładowo, marzeniem jest zrzucenie 5 kg. To nie myślmy o tej drodze całościowo, a jedynie o pierwszym odcinku np 0.5kg. Cieszmy się samą drogą. Cel jest ważny ale sama droga jest ważniejsza. Jeżeli przestawimy sobie myślenie na taki sposób, będziemy mieli większą radość z tego co robimy a nie z tego jacy chcemy być. Gdy nasza waga wskaże 1 kg mniej, sprawmy sobie drobną przyjemność coś co nagrodzi nasz mózg, np jakieś ciasto (wersja dietetyczna). Ważne aby ingerować jak najmniej siły woli, więc powoli przyzwyczajajmy się do mniejszej ilości mięsa i tłuszczów zwierzęcych. Jeżeli odchudzanie będzie wymagało od nas siły woli to istniej duże prawdopodobieństwo porażki, bo nasz rdzeń podstawny (odpowiedzialny za nawyki) nie potrzebuje do pracy takiej ilości energii co reszta mózgu. Więc trzeba do tego podejść małymi krokami a nie od razu robić rewolucje a po 2 tygodniach wracać do starych nawyków.

Bardzo ważne aby nie robić to w pośpiechu – im większe wyzwanie, tym więcej małym kroczków. Dla czego to takie ważne? Nasz mózg chce nas chronić zbyt dużymi wydatkami energi, więc gdy myślimy że musimy przebiec 50km uruchamiają się reakcje obronne w postaci stresu. Jednak gdy myślimy o tym aby przejść się spacerkiem do sklepu, raczej mózg nie będziemy się stresować. A co by jakbyśmy dochodząc do sklepu powiedzieli sobie że pójdą do innego i tak kilka razy. Tak samo jest wszelkimi zadaniami które nie leżą w naszej strefie komfortu, ale metoda małych kroków działa w tym przypadku.

Sposoby na zrzucenie zbędnych kilogramów

Kiedy już teorię mamy za sobą, pora rozpocząć praktykę. Sport i zdrowe odżywianie nie sprawiają nam tyle problemów, co zbilansowanie diety do odpowiedniej ilości kalorii. Ale nie liczmy ich. Bo tak naprawdę kto ma czas na liczenie kalorii. Zapisuj czasem orientacyjnie, ile kalorii zjadłeś danego dnia.

Jest wiele zasad odchudzania ale najważniejsza to trzeba się kłaść głodnym. Nie można jeść 4 godziny przed snem. I nie ważne że nie jadłaś(eś) nic przez cały dzień. To twój problem że nie umiesz przygotować sobie tak dnia, aby dostarczyć odpowiednią ilość zbilansowanego pokarmu. Nie ważne jaką masz pracę, jeżeli jesz za mało przez dzień a na wieczór zaspakajasz głód to znaczy że jesteś (wybierz jedną lub kilka możliwości)

  • leniwy(a)
  • mało rozgarnięty(a)
  • masz złe nawyki

Jeżeli dostarczyłeś odpowiednią ilość energii, witamin i mikroelementów to nawet jeżeli czujesz głód późnym wieczorem nic Ci się nie stanie. Tutaj też nie możemy wyciągać wniosków po 2 dniach takiej kuracji. Aby wprowadzić sobie nawyk wczesnego jedzenia śniadania i nie jedzenia późnej kolacji trzeba CZASU. 3 miesiące trzeba aby coś stało się naszym nawykiem.

Bardzo rzadko większy wpływ niż twoje nastawienie ma genetyka, choroba itp. Jednak bardzo często, tego typu powody są wykorzystywane jako wymówka. Przecież łatwiej powiedzieć to przez moją prace, mam niedoczynność tarczycy niż że jestem leniwy, nie chcę mi się myśleć nad zmianą moich nawyków.

Dzienne zapotrzebowanie na energię każdego człowieka jest inne. Jeżeli chcemy określić je jak najbardziej dokładnie, powinniśmy wziąć pod uwagę naszą płeć, wiek, tryb życia, aktywność fizyczną i oczywiście wagę oraz wzrost.

Wartości kaloryczne, zjadanych przez nas w ciągu dnia posiłków, nie powinny przekraczać wyliczonego w ten sposób zapotrzebowania na energię. Co więcej, jeżeli chcemy szybciej zobaczyć efekty, należy zmniejszyć ją o 200-500 kcal (im większy wysiłek fizyczny, tym mniej kcal odejmujemy). W żadnym jednak wypadku, nie powinniśmy zjadać poniżej 1500 kcal dziennie!


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdy motywacji brak, czyli jak nie rezygnować z marzeń

Na początku drogi do realizacji naszych marzeń zawsze mamy mnóstwo zapału. Jesteśmy zdeterminowani i ściśle trzymamy się wyznaczonego planu. Idziemy...

Zamknij