Jak się zachować w japońskim domu
- Autor:
- Doktor Problem
- Opublikowano:
- Kategorie:
- Azia
- Tagi:
- genkani • gochisousama deshita
W każdym kraju panuje inna kultura oraz obyczaje. Niestety bardzo często wyjeżdżając za granicę lekceważymy obyczaje tamtejszej ludności. Nie interesuje nas to, jak się zachować w ich domu, w czasie oficjalnych spotkań, czy na ulicy. Zapominamy, że w pewnych miejscach przykrywanie ciała jest wręcz wymagane, a odmawianie jedzenia uważane za obrazę dla pana domu. Wybierając się w podróż do Japonii warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, jakich należy przestrzegać będąc w japońskim domu.
Już na wejścia należy pamiętać, że powinno się zdjąć buty i zostawić je w genkanie, czyli miejscu zaraz przy drzwiach. Warto też ustawić buty przodem do wyjścia. Jeśli my tego nie zrobimy, pani domu wykona to za nas. Jeśli jednak zapamiętamy, że buty należy odwrócić czubkiem do wyjścia, będzie to znak dla właścicieli, że znamy podstawową etykietę. W japońskim domu, zawsze chodzi się w ciapach lub też skarpetach. Japończycy przywiązują dużą uwagę do wyglądu swoich skarpet, a więc przed podróżą do Japonii warto wymienić tę część garderoby. Zwykle jednak Japończycy mają w sowich domach kilka par dodatkowych ciapów, aby goście mogli z nich korzystać. Tutaj należy dodać, że na tatami pod żadnym pozorem nie można wchodzić w kapciach. Najlepiej w skarpetkach lub mając gołe stopy. Kolejną bardzo ważną kwestią są kapcie używane w toalecie. Przed wejściem do łazienki należy zdjąć kapcie, które nałożyliśmy przy wejściu. W łazience, czy toalecie będą na nas czekały specjalne kapcie, które musimy nałożyć. Wielu obcokrajowców zapomina jednak, że gdy już skorzystają z toalety, to należy znowu zmienić kapcie…
Jeśli zostaliśmy zaproszeni do japońskiego domu, musimy pamiętać o przyniesieniu prezentu. Szczególnie mile widziane są produkty kulinarne typowe dla regionu, z którego pochodzimy.
W Japonii ważne jest dobre zachowanie. Często używa się słowa „przepraszam” w różnych wersjach, a także wyrażenia „dziękuję”. Nie ważne, czy zostaliśmy zaproszeni tydzień wcześniej, czy wpadamy z niezapowiedzianą wizytą, zawsze należy przeprosić za zajęcie czasu. Jeśli chcemy obdarować Japończyka kwiatami, to nigdy nie może być to bukiet z 4 kwiatów, gdyż 4 oznacza w Japonii śmierć.
Należy również pamiętać, że w Japonii, a także innych krajach w Azji nie należy wydmuchiwać nosa w obecności innych osób. Można za to siorpać podczas jedzenia zupy z makaronem. Jest to wręcz uważane za pochwałę za pyszny posiłek.
Siadając do stołu, przed rozpoczęciem posiłku należy powiedzieć „itadakimasu”. Nie jest to odpowiednik polskiego „smacznego”, ale wyraża nasze podziękowanie dla osoby, która przygotowała ten posiłek. Natomiast po skończeniu należy użyć słów „gochisousama deshita” – oznacza to mniej więcej tyle, co: dziękuję było smaczne.
Jeśli zdarzy się nam przebywać w tradycyjnym domu, gdzie kąpiele odbywają się w wyznaczonej kolejności, a łazienka jest bardzo tradycyjna, nie można zapominać, że kąpiele w Japonii wyglądają inaczej niż w innych krajach. Jeśli więc osoba, która nas gości, zaprosi nas na kąpiel, nie możemy od razu wchodzić do wanny wypełnionej wodą, a następnie po wyjściu spuścić wody. Na początku należy umyć dokładnie ciało pod prysznicem. Dopiero potem wchodzi się do wanny wypełnionej ciepłą wodna. Ma być to relaks, a nie kąpiel. Z tej wody będą później korzystać inni domownicy.