Komputer ma więcej niż 4 lata

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Sprzęt (Hardware)
Tagi:

Części komputera pod wpływem czasu ulegają degradacji, szczególnie części chemiczne (zasilacz) oraz mechaniczne (dysk twardy)
Zasilacz działa poprawnie na ogół od 3 do 7 lat. Jest to najważniejsze urządzenie w komputerze, tak jak rozrząd w samochodzie może narobić wiele szkód jeżeli nie wymienimy go w odpowiednim czasie.

W zasilaczu jest wiele układów chemicznych które pod wpływem powietrza ulegają degradacji. Kiedy do niej dochodzi zasilacz zaczyna nie stabilnie pracować. Zamiast stałego napięcia 12V, 5V i 3,3V zaczyna dawać mniejsze lub większe napięcie.

Odchył większy od normy niż 10% dla 12V i 5% dla 5V i 3,3V jest niebezpieczny. Zaczyna uszkadzać części komputera. Jeżeli na wentylatorach niema kurzu a komputer się wyłącza lub resetuje trzeba wymienić zasilacz.
Jeżeli zasilacz ma więcej niż 4 lata lepiej profilaktycznie go wymienić, a zaoszczędzimy sobie problemów z spaloną płytą główną, dyskiem lub kartą graficzną.
Wymiana zasilacza nie jest trudna, na ogół dwa zwoje kabli podłączone są do płyty głównej, jeden do DVD-Rom, jeden do dysku, jeden lub dwa do karty graficznej

Dysk twardy – na nim trzymamy nasze pliki: zdjęcia, dokumenty, faktury.
Dysk potrafi zepsuć się nawet po 3 miesiącach, dla tego trzeba się trzymać zasady że ważne pliki trzymamy zawsze na dwóch nośnikach (dysk USB, dysk przenośny,CD,DVD)

Dysk twardy składa się z wielu części mechanicznych które z czasem ulegają degradacji a elektronika i talerze dysku twardego nie lubią zmian w napięciu (często awaria zasilacza niesie ryzyko destrukcji dysku twardego)

Jeżeli dysk ma więcej niż 5 lat, wymiana tej części spowoduje przyśpieszenie pracy komputera. ( 5 letni dysk = 80 letni człowiek)


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przyspieszymy twój komputer

Nie ważne czy masz stary czy nowy komputer, możesz być nie zadowolony z jego szybkości W przypadku starych komputerów problemem...

Zamknij