Linux czy Windows? Który system lepszy dla hostingu
- Autor:
- Doktor Problem
- Opublikowano:
- Kategorie:
- Informatyka
- Tagi:
- linux • windows
Jednym z pytań przed którymi zostają postawieni nowi posiadacze stron internetowych jest wybór hostingu, dokładniej zaś dostawcę hostingu, który będzie wspierał albo hosting Linuxa albo Windowsa.
Wybór oprogramowania hostingowe w żadnej mierze nie może być podyktowany oprogramowaniem, które obecnie posiadamy na naszym komputerze. Jeden system nie jest równy drugiemu i spełnia inne funkcje. Jeśli na swoim osobistym komputerze używa się systemu Windows, a wybierze się hosting z systemem Linux nie będzie żadnego problemu. Wszystkie firmy hostingowe zapewniają dostęp do swojego hostingu przez FTP.
Hosting Linux – dlaczego wyprzedza Windowsa?
Hosting Linuxa nazywany jest najczęściej LAMP, rozwinięciem tego skrótu jest zaś Linux Apache MySQL PHP. Jest to najczęściej wykorzystywana platforma hostingowa zapewniająca niespotykaną nigdzie indziej elastyczność działania. Drugą zaletą są ekstremalnie niskie koszty utrzymania, które dobre są również dla klientów firm hostingowych zapewniając im o wiele niższe ceny hostingu. Jest to platforma niezwykle stabilna, oszczędna i wysoce dostosowywalna do aktualnie stawianych przed nią wymagań. Najczęściej wykorzystywana do obsługi stron WWW oraz klientów poczty e-mail.
Microsoft też się broni
Windows hosting używany jest przede wszystkim przez webmasterów, w których pracy wymagane jest programowanie w ASP lub ASP.NET. Używany jest także do tworzenia zaawansowanych aplikacji internetowych i serwisów oraz stron XML (ang. Extensible Markup Language).
Koszty hostingu Windows są o wiele wyższe od Linuxa ze względu na wymóg wykupienia licencji na oprogramowanie, co w przypadku Linuxa nie jest konieczne ponieważ jest to platforma Open Source.
Jak system więc wybrać?
Obie platformy, zarówno Linux jak i Windows mają swoje zalety i wady. Wybór jednej z nich powinien być podyktowany dokładnymi wymaganiami firmy. Z hostingu Linuxa korzystają takie firmy jak IBM czy Hewlett-Packard, a Nokia i Motorola używają go do rozwoju aplikacji mobilnych. Warto poznać cechy obu platform zanim wykona się ostateczny krok:
Zalety Linuxa
Platforma Open Source – darmowa; można wprowadzać dowolne poprawki w kodzie zmieniając go i poprawiając
Zezwala na dostęp innych aplikacji, skryptów i baz danych (np. MySQL)
Jest bezpieczna i stabilna, o czym przekonało się setki tysięcy użytkowników
Zalety Windowsa
Zezwala na budowę dynamicznych stron i aplikacji
Jest kompatybilna z językiem ColdFusion stworzonym przez Adobe
Można łatwo integrować obiekty COM z IIS i ASP
Dobra dla stron komercyjnych
Ponieważ Windows jest ogromną i szanowaną firmą posiada on rzeszę specjalistów i programistów, którzy wciąż usprawniają hosting Windowsa. Linux jednak będący oprogramowaniem Open Source ma za sobą armię programistów fanatyków, którzy z własnej woli (i z dużym entuzjazmem) zmieniają jego kod i udostępniają innym.
Jeśli danej firmie czy osobie prywatnej potrzebna jest obsługa PHP, MySQL czy Perl lepszym wyborem będzie hosting Linuxa. Z drugiej strony jeśli bardziej liczymy na aplikacje dedykowane pod Windowsa wybór padnie na jego oprogramowanie.
Podsumowując lepszym hostingiem dla małej, dopiero rozwijającej się firmy wydaje się Linux. Windows może być przydatny dla firm większych, które stawiają sobie o wiele bardziej skomplikowane cele.