Made in China – potęga Chin. (gospodarka)

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Chiny
Tagi:


Chińska Republika Ludowa to jeden z najszybciej rozwijających się krajów na świecie. Jeszcze 30 lat temu uważano Chiny za jeden z krajów trzeciego świata z olbrzymim przyrostem naturalnym i brakiem perspektyw. Niemniej jednak przez ostatnie kilkanaście lat tempo rozwoju gospodarczego znacznie wzrosło i w chwili obecnej jest drugą, co do wielkości i najszybciej rozwijającą się gospodarką świata.

Główną przyczyną sukcesów w gospodarce są oczywiście bardzo duże zasoby surowców. Od węgla kamiennego, przez ropę naftową, ołów, po cynk oraz sól kamienną. W Chinach w szybkim tempie rozwija się również przemysł maszynowy, przemysł chemiczny, elektroniczny, jak również włókiennictwo.
Większość produktów obecnych na światowym rynku zawiera znany nawet dzieciom napis „Made in China”. Zabawki, elektronika, części większych sprzętów, ubrania, obuwie to tylko kilka produktów, które produkowane są w Chinach.
Głównym powodem, dla którego wiele firm z całego świata otwiera tam swoje fabryki jest tania siła robocza. Chiny to przeludniony kraj i wiele jego mieszkańców nie ma pracy, w związku z tym właściciele firm oferują swoim pracownikom bardzo niskie zarobki, a co z a tym idzie koszta wytworzenia produktu znacznie spadają.
Pomimo tego, że rolnictwo w Chinach nie jest wysoko zmodernizowane, kraj ten wciąż jest numerem jeden w produkcji ryżu na świecie. Jednakże najważniejszy filar rolnictwa stanowi uprawa bawełny. Ponadto Chiny zajmują drugie miejsce w produkcji herbaty.
Wiele produktów takich jak zabawki, czy podrabiane telefony produkcji chińskiej sprawiają, że znaczna część producentów z tego kraju nie cieszy się dobrą sławą, jednakże Chiny to kraj produkujący tak olbrzymią ilość różnych rzeczy, że trudno jest znaleźć równie znaczącego gracza na światowym rynku. Główną zaletą chińskich produktów jest niska cena. Wiele firm, również w Polsce, importuje produkty z chińskich fabryk. Pomimo tego, że wiele wyprodukowanych w Chinach sprzętów odznacza się wyższą awaryjnością wciąż są bardzo popularne.
Ponadto ze względu na tak olbrzymie zaludnienie bardzo prężnie rozwija się również sektor usług. Pomimo tego, że wielu Chińczyków żyje na skraju ubóstwa wciąż pewna grupa z dużymi zarobkami, jak również przyjezdni odwiedzający ten kraj napędzają rozwój różnorakich usług. Ponad milionowe miasta i potrzeby, jakie wytwarzają powodują, że ten sektor stanowi niemalże połowę PKB w Chinach.
Ze względu na duży import i eksport gospodarka chińska z roku na rok rozwija się coraz szybciej. W chińskich fabrykach powstaje wiele znanych na całym świecie komórek, ubrań, telewizorów, czy aut. Ceny oferowane przez chińskich przedsiębiorców są niezwykle atrakcyjne, dlatego też chińska gospodarka rozwija się w tak zawrotnym tempie. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę, że coraz częściej firmy odzieżowe wybierają fabryki zlokalizowane w innych krajach azjatyckich takich jak Bangladesz, Wietnam, czy Indie, gdzie siła robocza jest jeszcze tańsza niż w Chinach.
Z całą pewnością można stwierdzić, że nawet w czasach kryzysu rynek chiński nie załamuje się, a liczba wysyłanych kontenerów z tego kraju znacznie wzrasta. Oczywiście wiele państw stara się walczyć z napływem chińskich produktów, ale wyniki ich działań nie przynoszą spodziewanych efektów


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Chiny – Państwo Środka. (informacje ogólne o kraju)

Chiny, a w zasadzie Chińska Republika Ludowa, również zwana Państwem Środka to kraj z niezwykle bogatą kulturą i historią sięgającą...

Zamknij