Motywacja w pracy informatyka
- Autor:
- Doktor Problem
- Opublikowano:
- Kategorie:
- Psychologia
- Tagi:
- informatyk bruksela
Motywacja w pracy
Jak wiele zawodów umysłowych, zawód informatyka wymaga odpowiedniej koncentracji i świeżości umysłowej. Przy ciągłej pracy łatwo o zmęczenie oraz brak weny. Wiele osób w skryciu skarży się na swoją wydajność umysłową. Szczególnie gdy ambicja nie pozwala nam zostawać w tyle, a głowa odmawia posłuszeństwa. Praca, stres i wiele innych czynników wpływa na utratę tych sił, przez co narasta u nas uczucie frustracji, która jeszcze pogłębia ten stan. Czasami bywają dni że stworzymy coś ciekawego w kilka minut, a czasem przez kilka dni nie możemy wymyślić czegoś sensownego. Ale jak możemy przeciwdziałać takim stanom braku motywacji?
Każdy dobry informatyk dobrze wie jak optymalizować, konfigurować systemy aby te pracowały szybciej i wydajniej. Najpierw znajduje przyczyny problemów i je przebudowuje. Trudniej jest nastawić siebie samego do wydajnej pracy. Poprzez wiele małych działań można osiągnąć duży efekt w informatyce, jak taki efekt osiągnąć we własnej osobie. Podobnie trzeba postępować w drodze ku optymalizacji własnego ciała i umysłu. Najważniejsze to umieć obserwować siebie i swoje otoczenie. Jednak ta umiejętność jest często upośledzona przez przyzwyczajenia wyciągnięte z dzieciństwa i rutynę. Jeżeli boli nas głowa myślimy że to pogoda, jeżeli nie wyrabiamy się z terminami mówimy że mamy za mało czasu. Dla tego bardzo ważne jest przeanalizować nasze zwyczaje, dietę i styl życia.
Zdobywanie motywacji
Podstawą tego planu na pewno jest odpowiednia zdrowa dieta bogata w warzywa i owoce, pozbawiona przetworzonego jedzenia i używek. Jest to swojego rodzaju fundament na drodze ku pełnej skuteczności naszej twórczości. Spożywając odpowiednią ilość owoców i warzyw efekty będą widoczne już po tygodniu. W pierwszych dniach efekt może być odwrotny ponieważ nasz zatruty organizm będzie się domagał wszelkich substancji do których przyzwyczaiła się nasza psychika. Przez pierwsze 2-4 dni będziemy mieli mniej energii. Organizm potrzebuje czasu aby przejść z złej diety wysoko węglowodanowej na dietę zdrową. Dla tego też wiele osób wraca do starych przyzwyczajeń.
Herbata (zielona, rumiankowa, yerba) odpowiednia jest dla osób które mają częste wahania nastrojów. Nie wielka ilość kawy czasami też może przynieść ciekawe efekty, które jednak nazwać można sztucznym krótkotrwałym efektem. Bardziej długo falową metodą jest sport lub prysznic. Sam często korzystam z tego dobrodziejstwa, szczególnie po 6 godzinach spędzonych przed monitorem, idę pobiegać lub kładę się w wannie i czytam książkę. Po takiej kuracji nasza główka powinna być zdatna do pracy przez kolejne kilka godzin. Jeżeli pracujemy na etacie możemy przynajmniej wstać pokręcić głową i kończynami, zrobić parę przysiadów.
A co zrobić kiedy tracimy motywację do pracy i to na dłuższe okresy?
Odzyskiwanie motywacji
Problem utraty motywacji często zależne są od sytuacji w jakiej się znajdujemy. Stres, problemy, zły stan zdrowia i samopoczucia przeszkadza strasznie w odpowiedniej motywacji do pracy. Do tego dochodzi konkurencja zawodowa oraz strach o posadę a w najgorszym przypadku strata kogoś bliskiego.
Najważniejsze to nie odkładać drobnych spraw na później. Jeżeli na to pozwolimy to te małe sprawy mogą wpłynąć na zwiększenie: stresu, problemów lub pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia.
Kwestie zawodowe
W sytuacja w której nie czujemy żadnego zagrożenia zawodowego może wpłynąć na nas pozytywnie ale również może mieć negatywne skutki. Przy braku konkurencji, nie stresujemy się o utratę naszego statusu zawodowego. A kiedy nasze podstawowe potrzeby są zaspokojone możemy skoncentrować się na czymś twórczym. Ale możemy spocząć na laurach i marnotrawić czas. Dla tego niektóre osoby takie potrzebują poczucia strachu wynikającego z sytuacji w której nasz konkurent może zgarnąć nam zadanie sprzed nosa jednak powinny to przeanalizować i zaakceptować. W tedy poczucie rywalizacji utrzyma motywację jest na wysokim poziomie.
Ale aby nasz wewnętrzny silnik był odpowiednio nastawiony potrzebuje odpowiednich warunków do pracy.
Każdy silnik potrzebuje oleju
Nasze ciało potrzebuje słońca, witamin, dobrego miejsca pracy. Nie będę poruszał kwestii biologi ale przejdę do miejsca pracy. W większości przypadków miejsce pracy narzuca nam pracodawca, ale na pewno musimy odpowiednio z optymalizować siedzibę naszej twórczości. Ważne aby miejsce to było wentylowane i słoneczne wyniku czego bóle głowy będą spotykać nas rzadziej. I nawet gdy będzie to nas więcej kosztować, inwestycja ta szybko się nam zwróci. Praca nad własnym umysłem to typowa walka z słabościami fizycznego ciała, ale dzięki odpowiednio kształtowanej psychice, mentalnemu podejściu do wielu spraw osiągnąć możemy maksimum pozytywnej motywacji oraz 100% koncentracji.
Każdy jest kowalem swojego losu
Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
|