Najczęściej występujące usterki laptopów

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Serwis komputerów
Tagi:


naprawa laptopaW obecnych czasach sprzęt elektroniczny prawie się nie psuje tak jak to było kiedyś. Jednak musisz liczyć się z tym, że usterka może się przydarzyć i będziesz musiał/a skorzystać z serwisu komputerowego.

Najczęściej występujące usterki laptopów

Według statystyk serwisów komputerowych problemy najczęściej zgłaszane przez użytkowników laptopów to uszkodzenia mechaniczne, problemy z czyszczeniem laptopa oraz problemy z ekranem komputera. Uszkodzenia mechaniczne to najczęściej pęknięta matryca laptopa. Użytkownicy często również oddają laptop do naprawy z powodu plam na monitorze lub tego, że monitor w ogóle się nie włącza. Inna częsta usterka to samoczynne wyłączanie się laptopa. Jest to wynikiem zanieczyszczenia układu chłodzenia komputera.

Brak konserwacji laptopa

Nie każdy właściciel laptopa wie, że sprzęt powinien być okresowo konserwowany w serwisie komputerowym. Laptop należy około raz do roku oddać do czyszczenia. Głównie chodzi tu o czyszczenie układu chłodzenia, do którego dostaje się kurz.
Mało kto pamięta, że należy od czasu do czasu czyścić otwory wentylacyjne laptopa jak również biurko na którym on stoi. Zabrudzenia i kurz na biurku są zasysane do środka komputera i przyczyniają się zabrudzenia wentylatora. Nagromadzenie kurzu na podzespołach chłodzących może powodować nagłe wyłączenie się laptopa w skutek przegrzania. W rezultacie może dojść do trwałego uszkodzenia procesora. Aby temu zapobiec oddaj swój laptop do czyszczenia w serwisie od czasu do czasu.

Uszkodzenia mechaniczne z winy użytkownika

Takie uszkodzenia niestety występują najczęściej: upadek laptopa, zalanie płynem, nagły wstrząs, niewłaściwe użytkowanie baterii czy zasilacza. Na przykład mało kto wie, że używanie zasilacza nieoryginalnego słabej jakości i niewiadomego pochodzenia może spowodować awarię układu zasilającego.

Uszkodzenie dysku

Laptop jest z założenia urządzeniem przenośnym, który zabieramy ze sobą, nosimy w plecaku. Należy jednak pamiętać, że jest to sprzęt delikatny. Szczególnie delikatny jest dysk twardy, który w czasie pracy obraca się z prędkością kliku tysięcy obrotów na minutę. Dlatego nie można go rzucać, nawet na kanapę. Nosząc laptop w torbie lub plecaku warto zadbać o odpowiednie miękkie etui. Upadek laptopa czy nawet niewielki wstrząs może spowodować uszkodzenie dysku twardego tak że odczytanie z niego danych będzie niemożliwe.

Uszkodzenie matrycy i monitora

Pęknięcie matrycy laptopa to jedna z najczęstszych usterek zgłaszanych do serwisu komputerowego. Może się to zdarzyć w skutek częstego chwytania za monitor w czasie przenoszenia laptopa. Warto pamiętać aby nie kłaść niczego na klawiaturze. Nagłe zamknięcie klapki laptopa może spowodować rozbicie matrycy o pozostawiony tam przedmiot.
Przegrzanie sprzętu w skutek długotrwałego nagromadzenia kurzu może też spowodować uszkodzenie monitora. Objawem są plamy, paski lub krzaczki na monitorze albo nagły brak obrazu.
Wyżej wymienione usterki najczęściej można naprawić i koszt nie jest zbyt wielki. Jednak należy liczyć się z kosztami od 100 do 500zł. Aby usługa stała się bardziej opłacalna dla użytkownika, dobry serwis komputerowy powinien starać się raczej naprawić uszkodzoną część niż ją wymieniać na nową.
Język chiński czy istnieje


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | |

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Problemy z monitorem laptopa

Monitor laptopa stanowi jego najważniejszą część i niestety nie da się go dokupić jak to jest w komputerach stacjonarnych. Uszkodzenie...

Zamknij