O tym, dlaczego warto uczyć się języka chińskiego.

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Azia
Tagi:

Chiny zamieszkuje ponad miliard ludzi, a językiem urzędowym jest mandaryński, który w praktyce powinien znać każdy mieszkaniec tego kraju. W związku z tym, ponad 1/6 ludności na świecie posługuje się językiem chińskim. Skoro tak ogromna ilość ludzi włada tym językiem, warto przemyśleć kwestię jego nauki.
Od jakiegoś czasu społeczność międzynarodowa dąży do tego, aby wszyscy ludzie na całym świecie posługiwali się jednym wspólnym językiem. W przeszłości stworzono esperanto – sztuczny język, który według pierwotnych założeń miał się stać językiem międzynarodowym. Miałoby to ułatwić kontakty między mieszkańcami różnych krajów, zarówno w przypadku prywatnych rozmów, jak również w kontaktach polityczno-gospodarczych.

Oczywiście najpopularniejszym językiem na świecie jest angielski. Niemniej jednak zważywszy uwagę na fakt, iż chiński jest pierwszym językiem dla tak olbrzymiej ludności, pojawia się pytanie, dlaczego właśnie angielski uważany jest ważniejszy język. Ponadto przy okazji znajdą się zwolennicy popularyzacji hiszpańskiego, który z całą pewnością jest dużo prostszy niż popularny angielski. Wydaje się jednak, że liczba osób używających dany język nie będzie w tym wypadku żadnym argumentem, warto jednak rozważyć naukę tak interesującego języka, jakim jest chiński. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę, że:
– skomplikowane pismo, które wymaga wielu lat nauki stanowi główne utrudnienie;
– tonalność języka chińskiego oraz rozbudowany system fonetyczny może stanowić problem w wymowie.
Pomimo tego, że gramatyka tego języka jest znacznie łatwiejsza niż gramatyka języka angielskiego, trudność zapisu i wymowa stanowi główną przeszkodę, aby ten język stał się drugim językiem większej ilości ludzi. Tylko nieliczni decydują się na naukę tego języka, gdyż wiąże się to z latami poświęceń.
Jednakże ze względu na fakt, iż gospodarka chińska rozwija się w tak szybkim tempie, a liczba ludności chińskiej z roku na rok rośnie i emigruje do innych krajów warto przemyśleć naukę tego pozornie skomplikowanego języka. Instrukcje obsługi, opisy produktów, handel z chińskimi firmami, tworzenie fabryk na terenie tego kraju to tylko kilka powodów, dla których warto rozpocząć naukę chińskiego.
Na początku każda osoba ucząca się języka chińskiego musi zmierzyć się z rozbudowanym systemem fonetycznym, w tym z tonami. Kolejnym krokiem jest nauka niezwykle skomplikowanego systemu pisma. Jeśli jednak chcemy tylko porozumiewać się bez użycia zapisu, możemy skupić się na nauce słów za pomocą transkrypcji. Natomiast sama gramatyka nie powinna stanowić żadnego problemu, gdyż chiński jest językiem izolującym i nie trzeba uczyć się odmiany wyrazów.
Pomimo tego, że wielu Chińczyków posługuje się językiem angielskim na większości stron internetowych, czy portalach społecznościowych umieszczają oni wpisy w swoim rodzimym języku, co dla osób nieznających tego języka stanowi poważny problem, a ponieważ Chińczycy stanowią 1/6 całej ludzkości warto się zastanowić, czy znajomość chińskiego w przyszłości nie będzie wręcz niezbędna w kontaktach międzyludzkich. Ponadto dobrze wiemy, że znajomość języków to duży atut, jeśli poszukujemy pracy, a zwłaszcza wtedy, gdy znamy języki mniej popularne jak np. chiński.


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | | | |

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak się żyje w Chinach?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Chiny uważane były za kraj trzeciego świata. Wysoki przyrost naturalny i niskie zarobki to problem, z...

Zamknij