Pismo chińskie – ile znaków trzeba znać i jak długo trwa nauka?

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Azia
Tagi:


Chiński system pisma jest niezwykle skomplikowany, przez co sam język chiński zyskał opinię najtrudniejszego języka świata. Niemniej jednak, jeśli porównany go do japońskiego, węgierskiego, a nawet polskiego, czy wielu inny języków o bardziej skomplikowanej strukturze gramatycznej, okazuje się, że chiński, a w zasadzie mandaryński wcale nie jest taki trudny. Jednakże znane na całym świecie ideogramy sprawiają mylne wrażenie i są źródłem opinii na temat chińskiego, jako najtrudniejszego języka na świecie.

Znaczki, krzaczki, robaczki, ideogramy, obrazki tak zwyczajowo nazywa się system pisma, który służy do zapisu języka chińskiego. Określenie dokładnej daty powstania tego systemu zapisu jest praktycznie niemożliwe. Zwykle naukowcy przyjmują, że powstanie pisma chińskiego wiąże się z początkiem państwowości, czyli okresem Shang, który zaczął się około 1600 roku p.n.e. i trwał do 1046 r. p.n.e.. Faktem potwierdzającym prawidłowości tej tezy są inskrypcje wróżebne pochodzące z tego okresu, które uważane są za najstarsze zabytki piśmiennictwa chińskiego. Niemniej jednak według niektórych teorii, inskrypcje na ceramice z 4 tysiąclecia p.n.e., mają świadczyć o tym, że pismo chińskie powstało dużo wcześniej. Z drugiej jednak strony znaki znajdujące się na zabytkach archeologicznych pochodzących z tego okresu w niewielkim stopniu przypominają współczesne pismo. Ponadto teoria ta nie jest zbyt popularna i wśród specjalistów pojawiły się spekulacje jakoby umiejscowienie powstania pisma chińskiego w 4 tysiącleciu p.n.e., miałoby być niejako życzeniem chińskich badaczy, które miało udowodnić wyższość cywilizacji chińskiej nad innymi.
Przez wiele tysiącleci pismo chińskie podlegało licznym transformacjom, zmieniła się również liczba znaków. Większość źródeł podaje, że istnieje około 50 tysięcy ideogramów, jednakże ten system pisma nie jest zamknięty, dzięki czemu wciąż można tworzyć nowe znaki. W czasach panowania dynastii Qin (221 r. p.n.e. – 206 r. p.n.e. i dynastii Han (206 r. p.n.e. – 220 r. n.e.) nastąpił gwałtowny rozwój tego systemu pisma. Niemniej jednak obecny wygląd znaków jest wynikiem reformy przeprowadzonej w latach 50 XX wieku, która miała na celu uproszczenie ideogramów. Obecnie używany jest uproszczony system pisma, jednakże wciąż można spotkać wiele utworów zapisanych tradycyjnymi ideogramami, które bardzo różnią się od nowszej wersji. Na terenie Chin wykształciły się również inne systemy pisma, niemniej jednak nie zdobyły takiej popularności.
Warto zaznaczyć, że chińskie ideogramy służą nie tylko do zapisu języka mandaryńskiego i wielu innych języków używanych na terenie Chin, ale również zostały zaadaptowane przez Wietnamczyków, Japończyków i Koreańczyków.
Obecnie w Chinach używa się około 6 tysięcy różnych ideogramów. Każdy znak ma kilka czytań, co znacznie utrudnia naukę tego systemu pisma. Oczywiście Chińczycy rozpoczynają naukę znaków już na początku edukacji i do samego końca uczą się nowych ideogramów. Osoby znające mniej niż 2 tysiące znaków uznawane są za analfabetów, gdyż taka ilość nie pozwala im swobodnie poruszać się po świecie mediów. Należy jednak pamiętać, że nauka znaków nigdy nie dobiega końca. Przez całe życie należy powtarzać znaki, zwłaszcza, jeśli nie używamy ich na co dzień.


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | | | |

  1. rapixd pisze:

    Jak sie nazywa pismo chinskie???

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Made in China – potęga Chin. (gospodarka)

Chińska Republika Ludowa to jeden z najszybciej rozwijających się krajów na świecie. Jeszcze 30 lat temu uważano Chiny za jeden...

Zamknij