Planowanie podroży do Chin

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Chiny
Tagi:


Planowanie podróży po Polsce, Europie, a tym bardziej po Azji, zawsze wiąże się z dużą ilością spraw, jakie trzeba załatwić. Czasem wystarczy kupić bilet lotniczy, innym razem trzeba zorganizować całą masę innych rzeczy.
W przypadku wyjazdu do Chin sprawa jest o tyle skomplikowana, że potrzebujemy wizy.
W zależności od tego, jaką podróż do Chin planujemy, czy ma to być wyjazd służbowy, wizyta u znajomego, czy wycieczka, warto przyjrzeć się, jakie opcje dojazdu mamy i jakie formalności należy wcześniej załatwić. W przypadku wycieczki warto zastanowić się, czy lepszy byłby wyjazd z biurem podróży, czy samodzielny, a jak wiadomo biuro jest dla nas gwarancją, że wszelkie sprawy związane z zakwaterowaniem zostaną załatwione. Z drugiej strony są to zaledwie dwa tygodnie, a jeśli zależy nam na poznaniu Chin, to trzeba tam spędzić przynajmniej miesiąc.

Samodzielne planowanie podróży, wyjazdu służbowego, a także wyjazd na stypendium należy zacząć od załatwieniem spraw związanych z wizą. Zazwyczaj wiza wydawana jest na pół roku i obejmuje dwukrotne przekroczenie granicy Chin, tj. przy wjeździe do kraju i wyjeździe. Tutaj warto wspomnieć, że wyjazd Hongkongu traktowany jest, jako opuszczenie kraju. Na stronie Ambasady RP w Pekinie możemy znaleźć również informacje, że w trakcie niektórych świąt państwowych w Chinach, zamykane są wewnętrzne granice między prowincjami i trzeba na to zwrócić szczególną uwagę, jeśli w tym właśnie okresie planujemy przeloty na terenie tego kraju.

Kolejnym ważnym punktem jest zakupienie biletu na przelot. Tutaj pojawia się dobra wiadomość dla wszystkich osób, które nie lubią przesiadek lub po prostu boją się podróży samolotem. Polskie Linie Lotnicze już dawno uruchomiły bezpośredni lot z Warszawy do Pekinu i z powrotem. Samolot startuje z Polski 3 razy w tygodniu, tj. we wtorek, czwartek i w niedzielę o godzinie 16:30, a w Pekinie ląduje o 6: 30 (dnia następnego). Natomiast z Pekinu samolot staruje o 8: 45 (czasu miejscowego) w poniedziałki, środku i piątki i ze względu na różnice czasowe ląduje w Polsce o godzinie 12:00. Ceny za bilet w obie strony są bardzo zróżnicowane i zależą od tego, w jakim momencie je zakupimy. Przy odrobinie szczęścia możemy znaleźć bilet za 2 tysiące w obie strony.

Dla osób, które szukają przygody, a latanie samolotem nie jest żadną atrakcję i doznaniem istnieje dużo ciekawszy sposób dotarcia do Chin, a chodzi o podróż koleją. Niestety wiąże się to z kilkoma przesiadkami, sporą biurokracją (wiza na Białoruś, do Rosji, Mongolii i Chin), a także niezbyt dobrymi warunkami. Chiny to niezwykły kraj i już kilkakrotnie władze tego kraju wspominały o budowie szybkiej kolei łączącej Pekin z Londynem, więc kto wie, może za kilkadziesiąt lat będzie to możliwe.
Warto też pamiętać, że jeśli wwozimy do Chin więcej niż 5 tysięcy dolarów, to należy złożyć stosowną deklarację. Jednak to nie wszystko, należy zwrócić szczególną uwagę na to, co ze sobą zabieramy. Przy odprawie celnej, gdy przylatujemy do Chin, nie możemy mieć przy sobie żadnych publikacji zakazanych w Chinach, co ciekawe nie można wwozić też waluty chińskiej, a wszystkie wartościowe rzeczy, które ze sobą mamy też należy zgłosić.

Wszystko to brzmi niezbyt entuzjastycznie, ale nawet podczas walki z biurokracją, warto pamiętać, że za jakiś czas przekroczymy granicę niezwykłego kraju z piękną kulturą i długą historią.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Alternatywa dla wyszukiwarki Google.pl

Zanim przedstawię bardzo dobrą alternatywę dla wyszukiwarki google.pl opowiem dla czego w ogóle zacząłem szukać takiej możliwości.

Zamknij