Problemy z klawiaturą w laptopie

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Serwis komputerów
Tagi:


Klawiatura jest podstawową częścią laptopa i raczej nie można wyobrazić sobie komfortowej pracy bez dobrze działającej klawiatury. W komputerach stacjonarnych problem właściwie nie istnieje, gdyż zakup nowej klawiatury to kwota groszowa. Jednak w przypadku laptopów wymagana jest średnia znajomość budowy danego modelu.

Najczęstrze przyczyny uszkodzenia klawiatury

 1. Zalanie klawiatury (woda, wino, piwo, itp)
 2. Wilgoć
 3. Resztki jedzenia, kurz i inne zanieczyszczenia
 4. Uderzenie
 5. Zbyt silne pisanie na klawiaturze
 6. Nie umiejętne odkurzanie (bez szczotkowej końcówki rury do odkurzacza)

Problemy programowe

Gdy klawiatura nie działa w ogóle lub wypisuje inne znaki, niż te które wciskamy może to oznaczać problem z oprogramowaniem lub usterkę sprzętową.
Najprostszy problem występuje gdy nagle nie masz polskich liter na klawiaturze lub Y i Z wyświetlają się wymiennie. Zdarza się tak gdy przypadkowo przestawił ci się układ klawiatury na taki jaki kiedyś używało się w maszynach do pisania. Najczęściej wszyscy są przyzwyczajeni są do klawiatury „Polski – programisty” gdzie polskie litery uruchamia się przyciskając Alt. Dlatego gdy nagle zamiast y wypisuje ci się z, przestaw klawiaturę na Polski – programisty, nawet jeśli nie jesteś programistą.
Jeżeli masz tego typu problem polecam przeczytać artykuł : Jak ustawić polski lub francuski układ klawiatury.

Problemy sprzętowe

Jeśli klawiatura nie działa w ogóle i nie została zalana należy najpierw odłączyć baterię i podłączyć do laptopa zasilacz. Jeśli klawiatura zacznie działać oznacza to problem z baterią. Naprawa baterii jest czynnością skomplikowaną i należy zlecić to serwisowi naprawczemu. Najprościej jest zakupić nową baterię. Jeśli jest to niemożliwe lub nieopłacalne można korzystać z laptopa z zasilaczem.Jeśli to nie pomoże należy wymienić klawiaturę lub zdiagnozować laptop w serwisie.

Uszkodzone klawisze w klawiaturze

Częstym problemem jest urwany klawisz. Zdarza się, że pod wpływem użytkowania klawisz odskoczy. Oberwanie klawisza może się zdarzyć w czasie nieostrożnego czyszczenia klawiatury. Niedobrym pomysłem jest czyszczenie klawiatury za pomocą odkurzacza bez końcówki ze szczotką która przytrzymuje klawisze podczas odkurzania.
Jeśli klawisz i prowadnice nie są uszkodzone można delikatnie cisnąć klawisz na swoje miejsce. Wystarczy go przyłożyć i docisnąć aż wskoczy w zatrzaski.

Jeśli zatrzaski są uszkodzone wymagana jest wymiana uszkodzonych części klawisza, a następnie umiejscowienie go na swoim miejscu.

Wymiana klawiatury w laptopie

W niektórych przypadkach np. po zalaniu konieczna będzie wymiana całej klawiatury. Naprawa starej klawiatury jest z reguły nieopłacalna. A w razie postępującej korozji klawiatura może z czasem pracować coraz gorzej.
Wymiana klawiatury na nowej samemu jest w brew pozorom czynnością bardzo prostą. Wystarczy kupić nową klawiaturę, np. na aukcji internetowej. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcją odpowiednią dla typu laptopa. W niektórych typach wystarczy wyciągnąć płytkę maskującą klawiaturę, następnie odkręcić śrubkę mocującą i wyjąć klawiaturę ostrożnie tak aby nie uszkodzić taśmy sygnałowej.
Laptop jest urządzeniem, z którym trzeba się obchodzić delikatnie. Dlatego lepiej aby osoby nie mające doświadczenia zdecydowały się na wymianę klawiatury w serwisie. Koszt wymiany nie jest duży a pozwoli to uniknąć uszkodzenia laptopa w skutek nieostrożnego montażu.


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | | | |

 1. marco pisze:

  Witam w laptopie firm y adus Rog po dłuższym spoczynku nie działają mi klawisze na klawiaturze literowej nie był zalany ani nie spadł nie miał jakiś wstrząsów co może być

  1. Najprawdopodobniej przyczyną jest wilgoć która doprowadziła do korozji metalowych elementów klawiatury które przy naciśnięciu przewodzą prąd. W takim przypadku wymienia się klawiaturę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co zrobić jeśli laptop został zalany?

Nierzadko spotykanym problemem jest zadanie laptopa jakimś płynem. Ideałem byłoby nie jeść i nie pić w pobliżu komputera. Ale pracujemy...

Zamknij