Problemy z monitorem laptopa

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Serwis komputerów
Tagi:


informatyka BelgiaMonitor laptopa stanowi jego najważniejszą część i niestety nie da się go dokupić jak to jest w komputerach stacjonarnych. Uszkodzenie monitora to jedna z najczęściej występujących usterek, które użytkownicy zgłaszają do serwisu komputerowego.
Obraz na monitorze może stać się czarny lub biały lub niebieski, mogą na nim pojawić się różne kształty i plamy lub może migotać.

Plamy i krzaczki na monitorze

Częstym objawem poważnej usterki są plamy na ekranie laptopa, krzaczki, przebarwienia koloru czy paski. Niestety najczęściej jest to spowodowane zaniedbaniem konserwacji sprzętu przez właściciela laptopa. Kurz gromadzący się na wiatraczku chłodzącym laptopa powoduje jego wadliwe działanie i przegrzewanie się sprzętu. Pierwszy objaw to samoczynne wyłączanie się. W tym momencie powinniśmy oddać laptop do punktu naprawy komputerów w celu oczyszczenia go. Zaniedbanie tego może spowodować uszkodzenie płyty głównej lub karty graficznej co objawia się plamami czy paskami na ekranie.

Konieczność wymiany monitora

Rozbicie, pęknięcie, rozlanie monitora, bardzo ciemny obraz stanowią objawy uszkodzeń, których naprawa nie zawsze jest opłacalna. Jeśli monitor został rozbity w skutek upadku lub gwałtownym otwieraniem pokrywy laptopa, jak również obraz na nim jest rozlany, oznacza to konieczność wymiany ekranu na nowy. Jego naprawa nie jest opłacalna.
Podobnie nieopłacalna jest naprawa monitora, gdy nastąpiło uszkodzenie elektroniki matrycy. Objawem tego są kolorowe plamy, które ulegają zmianom w czasie pracy komputera.

Kiedy ekran można jeszcze naprawić

Naprawa przeważnie oznacza niższe koszty. Dlatego jeśli objawem usterki są krzaczki, linie, kropki lub za ciemny obraz, możesz odetchnąć z ulgą. Te usterki można naprawić. Mogą być one spowodowane uszkodzeniem płyty głównej lub kabla prowadzącego do matrycy.
Zbyt ciemny ekran może być wynikiem uszkodzenia świetlówek matrycy, które można wymienić. Jednak ten sam objaw może oznaczać inne uszkodzenia jak problem z inwerterem zasilającym, mikrokontrolerem lub samą płytą główną. Diagnoza w tym przypadku nie jest prosta i wymaga doświadczonego serwisanta.

Co oznacza czarny ekran po włączeniu komputera

Twój laptop działa, ale ekran jest czarny. Czasami jak poruszasz pokrywą laptopa to obraz na chwilę się pojawia. Martwisz się czy koszt naprawy komputera będzie duży.
Jeśli jednak coś widać, ale ekran jest bardzo ciemny, może to oznaczać uszkodzenie świetlówki matrycy. Jeśli obraz pojawia się gdy poruszasz klapką oznacza to uszkodzenie taśmy matrycy.
Niestety najczęściej czarny ekran oznacza uszkodzenie karty graficznej lub płyty głównej. Naprawa polega wtedy na regeneracji lub wymianie chipsetu grafiki.

Migoczący ekran

Inny problem z ekranem laptopa to migotanie w czasie poruszania klapką. Przyczyną są najczęściej uszkodzone zawiasy, które trą o taśmę matrycy. W tym przypadku serwis komputerowy przeprowadzi konserwację zawiasów i gwintów oraz naprawi lub wymieni taśmę.

Niebieski ekran

W tym przypadku problem jest bardzo poważny bo niebieski ekran czyli niemożliwość załadowania systemu Windows, może oznaczać awarię dysku twardego, awarię całego systemu.

Jak uchronić twój laptop?

Okresowo czyść komputer lub oddaj go do punktu naprawy w celu oczyszczenia wewnątrz z kurzu. Unikaj kładzenia komputera na miękkich powierzchniach jak na twoich kolanach, na łóżku, na dywanie. Obchodź się z nim ostrożnie, nie rzucaj i nie otwieraj klapki zbyt gwałtownie.
Jeśli naprawa monitora przekracza twoje możliwości możesz podłączyć monitor stacjonarny.


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | | | |

  1. zibi1264 pisze:

    Gdzie znależć -jak rozjasnic ekran w laptopie ACER Aspire 3690.Nigdzie tego nie pisze.I prosze mi podac jakiś najleperzy program do odmulania laptopa.Dziekuję

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co zrobić aby bateria do laptopa służyła ci jak najdłużej

W obecnych czasach większość użytkowników korzysta z laptopów, nawet wtedy gdy służy do pracy w jednym miejscu. Bateria jednak się...

Zamknij