Sztuczna inteligencja

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Informatyka
Tagi:

Systemy ekspertowe są ściśle powiązane ze sztuczną inteligencją i stanowią jej praktyczne rozwinięcie. Sztuczna inteligencja coraz bardziej wkracza w naszą codzienność. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jej przykładów to wyszukiwarka Google.

Inteligencja określana jest jako zespół zdolności umysłowych, które umożliwiają jednostce korzystanie z posiadanej wiedzy oraz skuteczne zachowanie się wobec nowych zadań i sytuacji. Jednak czasami możemy się spotkać z zupełnie sprzecznymi poglądami na istotę inteligencji czyli inteligencja jest zdolnością do twórczego, a nie tylko mechanicznego przetwarzania informacji oraz zdolność do przetwarzania informacji na poziomie abstrakcyjnym.

Sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence – AI) jest to nauka, która obejmuje kilka podstawowych aspektów, m.in.: logikę rozmytą, obliczenia ewolucyjne, sieci neuronowe. Sztuczna inteligencja funkcjonuje jako dział informatyki, którego głównym przedmiotem jest badanie i analizowanie wszelkich reguł rządzących inteligentnymi zachowaniami człowieka. Dział ten tworzy modele formalne zachowań człowieka i przy pomocy stworzonych programów komputerowych symuluje te zachowania.

Prekursorem sztucznej inteligencji jest Alan Turing, który w 1950 roku napisał artykuł „Computing Machinery and Inteligence” oraz zaproponował tzw. Test Turinga. Test ten miał za zadanie określenie czy maszyna zachowuje się inteligentnie.

Kolejny przełom w historii sztucznej inteligencji nastąpił około 1960 roku, kiedy to komputery stały się w miarę powszechne. W latach 60-tych XX wieku powstawały pierwsze koncepcje związane ze sztuczną inteligencją. Pomiędzy latami 1960, a 1965 myślano, że AI osiągnie swoje cele w przeciągu najbliższej dekady, przewidywano nawet, że sztuczna inteligencja w najbliższym czasie stanie się elementem codziennego życia. Jednak te plany i przewidywania szybko zostały zweryfikowane na niekorzyść ponieważ w kolejnych latach niewiele się działo w pracach nad sztuczną inteligencją. Spowodowane to było między innym tym, że zbyt optymistycznie podchodzono do wielu zadań i problemów jak na możliwości ówczesnych możliwości sprzętowych. Dopiero koło 1975 roku zaczęto budować pierwsze systemy doradcze, które miały jakąś użyteczność. Dalszy rozwój AI był możliwy wraz z wprowadzeniem metod pochodzących z nauk poznawczych oraz nauk o mózgu. W latach 80 sztuczna inteligencja stała się na tyle popularna, że zaczęto ją stosować w instalacjach przemysłowych, jak i innym sprzęcie (RTV, AGD). Obecnie AI skupia się na stworzeniu takich maszyn, które swoją inteligencją dorównają lub nawet będą przewyższać ludzką. Jest to możliwie przy wielkim postępie jaki nastąpił w dziedzinie metod algorytmicznych i możliwości sprzętowych, warunkujących skuteczność sztucznej inteligencji.
Sztuczna inteligencja jest dzielona ze względu na postrzeganie oraz kryteria oceny skuteczności i tak możemy wyróżnić ją jako:

  • proces myślowy czyli wnioskowanie lub jako zachowanie czyli działanie,
  • standard zachowań ludzkich lub inteligencję idealną

Fundamentami dla sztucznej inteligencji jest wiele dziedzin współczesnego życia: filozofia, matematyka, ekonomia, psychologia, inżynieria komputerowa, informatyka, cybernetyka, lingwistyka. AI ciągle czerpie z tych dziedzin odpowiedzi na zadawane jej pytania.
Sztuczna inteligencja funkcjonuje jako:

  • hipotetyczna inteligencja realizowana w procesie inżynieryjnym, a nie naturalnym,
  • nazwa technologii oraz dziedzina badań naukowych informatyki na styku z neurologią, psychologią i ostatnio kognitywistyką oraz także systemiką.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja za główne zadanie postawiła sobie także, konstruowanie takich programów komputerowych i maszyn, które będą zdolne realizować pewne funkcje umysłu człowieka. Do problemów, których rozwiązania szuka dział zajmujący się sztuczną inteligencją możemy zaliczyć:

  • analizowanie i synteza języków naturalnych,
  • dowodzenie pewnych twierdzeń,
  • ulepszanie systemów eksperckich,
  • odpowiednie zarządzanie dostępną wiedzą i zasobami,
  • podejmowanie decyzji w warunkach braku wszystkich danych,
  • rozumowanie logiczne/racjonalne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zasada funkcjonowania GPS

Podstawowe informacje, które są odbierane z satelity dotyczą czasu, w którym został nadany sygnał oraz miejsca, gdzie znajdował się w...

Zamknij