Utrzymywanie Windows 7 i 8 w dobrym stanie profilaktyka

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Windows
Tagi:


Aby nasz komputer sprawiał jak najmniej problemów ważne aby aby czasami wykonywać poniższe operacje:

  1. Skanować system antywirusem
  2. Czyścić system programem do robaków, malware itp
  3. Usuwać nie potrzebne program a szczególnie złe
  4. Usuwać nie potrzebne pliki
  5. usuwać z auto-startu nie potrzebne program
  6. raz w roku robić defragmentację

1. Skanować system antywirusem

Najlepsze jakie znam skanowanie antywirusowe to skanowanie podczas uruchomienia systemu w programie AVAST.
Nawet jeżeli antywirus nie wykrywa wirusów dynamicznie lub po skanowaniu szybkim a nawet pełnym, to skanowanie podczas uruchomienia systemu potrafi usunąć nawet najbardziej zakorzenione wirusy. Jeżeli mamy obecnie zainstalowany inny program antywirusowy to warto od czasu do czasu samemu uruchomić pełne skanowanie.

2. Czyścić system programem do robaków, malware itp

Ostatnio w tej domenie preferuje czyszczenie komputera programem Malwarebytes. Jego skanowanie usuwa złe programy na które antywirusy nie zawracają nawet uwagi a często spowalniają i utrudniają funkcjonowanie systemu.

3. Usuwać nie potrzebne programy a szczególnie złe

W skrócie trzeba umieć odinstalowywać programy i wiedzieć które są nam potrzebne a które nie. Często boimy się odinstalować jakikolwiek program z obawy że może być potrzebny do pracy komputera. Jednak takie podejście prowadzi do zaśmiecania komputera nie potrzebnym oprogramowaniem. Ale do rozwiązania tego problemu pomoże nam znajomość używania przywracania systemu. Za każdym razem gdy przez przypadek odinstalujemy potrzebny program np. do dźwięku, internetu lub video możemy za pomocą przywracania systemu cofnąć nasze operacje i zacząć od nowa. Po jakimś czasie będziemy wiedzieli czego nie odinstalowywać.

Spokojnie możemy odinstalować wszystkie programy które zawierają słowo toolbar, wszystkie które uruchamiają się same na początku i udają że coś sprzątają lub pomagają. Wszystkie programy które nas denerwują i drażnią w końcu liczy się nasz komfort.

Programy które zawierają słowa : chipset, Audio, LAN, Video, Wi-fi, wireless, Intel, Nvidia, Realtek, AMD, Ati, Radeon lepiej nie ruszać przynajmniej na początku poznawania swojego systemu.

4. Usuwać nie potrzebne pliki

Tutaj proponuję proste rozwiązanie – zainstalowanie programu CCleaner, który za nas szybko i łatwo pousuwa śmieci z różnych miejsc w komputerze. Po zainstalowaniu wystarczy kliknąć guzik uruchom Ccleaner.

5. usuwać z auto-startu nie potrzebne program

Programy z autostartu możemy również usuwać za pomocą CCleaner (narzędzia->autostart). Dla bardziej doświadczonych ciekawszy będzie Autoruns for Windows. W przypadku usuwania programów startowych CCleanerem trudno będzie usunąć coś z listy startowej co spowoduje jakieś problemy. W tym przypadku mamy większą elastyczność ponieważ nie usuwamy programy tylko ustawiamy aby nie uruchamiał się przy starcie.

6. raz w roku robić defragmentację

Efektywny program do defragmentacji to O&O Defrag, prosty i szybki to Defraggler


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | | | |

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Aktualizacja do Windowsa 8.1

Person with a monitor head and fatal error blue screen on the display[/caption]Aby zaktualizować Windows 8 do wersji 8.1 musimy...

Zamknij