Wzrastająca popularność tabletów – wybór laptop vs. tablet

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Sprzęt (Hardware)
Tagi:


Tablety nigdy nie były gigantami sprzedaży aż do ostatnich paru lat, w których to zaczęły wieść prym. Ich popularność rośnie tak szybko, że firma badawcza i zajmująca się analizą rynku Forrester przewiduje iż w roku 2017 ich sprzedaż osiągnie około 900 milionów na całym świecie. Z drugiej jednak strony identyczne predykcje wydawano w przypadku sprzedaży notebooków kiedy nie były one jeszcze tak popularne. Nie stały się jednak one osiągalne, w związku tym należy patrzeć na podobne wróżby raczej z przymrużeniem oka, chociaż już dziś widać, że tablety coraz bardziej będą opanowywać nasz rynek.

W tym miejscu rodzi się pytanie: czy iść za szalejącą popularnością tabletów i zakupić jeden z nich, czy jednak pozostać przy wyborze sprawdzonego i starego już laptopa lub notebooka? Artykuł ten może pomóc w odpowiedzi na te pytania, a nawet jeśli nie rozwieje wszelkich wątpliwości to przynajmniej ukaże podstawowe różnice pomiędzy jednym i drugim sprzętem.

Laptop vs. tablet

Laptopy generalnie to przenośne komputery osobiste udostępniające użytkownikom wszelkie funkcje znane z komputerów stacjonarnych. Przez lata laptopy ewoluowały i tak powstały coraz mocniejsze i szybsze maszyny. Jednocześnie były one bardziej kompaktowe i miały coraz lepszy design.

Tablety wydają się odpowiednie dla tych, którym przenośny komputer potrzebny jest jedynie do przeglądania Internetu, czytania wiadomości czy odbierania poczty. Na tablecie można pograć także w wiele „lekkich” gier, które nie wymagają takiej mocy jaką oferują komputery stacjonarne i niektóre laptopy. Jest to też świetny wybór dla wszystkich tych, którzy dużo podróżują. Tablet będąc o wiele mniejszym od typowego laptopa można schować praktycznie w każdym bagażu. Dodatkowo będzie on mógł zapewnić rozrywkę w przemijającej i długiej podróży, ponieważ jest urządzeniem świetnie nadającym się do słuchania muzyki czy oglądania filmów.

Wyspecjalizowany tablet

Mnogość powstających aplikacji na tablety zapewnia wsparcie dla wielu różnorakich użytkowników. Jedną z niszy w której tablety wiodą prym to tworzenie muzyki. Powstało ogromnie dużo aplikacji wspierających proces twórczy DJ-ów. W ten sposób artyści mogą tworzyć swoją muzykę praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze.

Również w innych zawodach tablet może wydać się szczególnie potrzebnym narzędziem. Dla biznesmenów, którzy muszą szybko komunikować się ze swoim zespołem lub klientami. Dla artystów grafików i wszystkich branży potrzebujących ciągłych inspiracji i burzy mózgów.

Laptop jednak też ma swoje zalety

Mimo wielu zalet tabletów nie są one na pewno odpowiednie dla zapalonych, hardkorowych graczy, którzy niestety nie będą mogli kontynuować swoich pasji na tego typu urządzeniach. Tablet nie przyda się również przy tworzeniu zaawansowanych prezentacji i przy samym ich wyświetlaniu, co może być dużą wadą dla ludzi często używających ich w swojej pracy lub w szkole. Laptop będzie też lepszym wyborem dla wszystkich zajmujących się researchingiem i innymi badaniami na dużej populacji, w których tablety nie będą przydatne ze względu na swoją niską moc.

W zestawieniu tym nie ma ani wygranego, ani przegranego. Zarówno jedno jak i drugie urządzenie będzie dobrym wyborem, jeśli tylko spełnia potrzeby swojego nabywcy.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
7 najlepszych aplikacji na Androida – zestawienie dla fanów tabletów

Każdy kto posiada telefon, smartfon, tablet czy inne urządzenie z systemem Android wie jak bardzo uzależniające jest ściąganie nowych aplikacji...

Zamknij