Wybór pomiędzy Linuxem i Windowsem. Historie obu systemów operacyjnych
Trwa odwieczna walka pomiędzy fanami i wyznawcami Linuxa i Windowsa. Ci pierwsi wydają się bardziej zaawansowanymi użytkownikami (lub sami pragną się za takich uważać), a Ci drudzy stawiają na wygodę i komfort działania, będąc częściej „zwykłymi zjadaczami chleba”. Jak jest jednak naprawdę? Czy Linux przeznaczony jest tylko dla obeznanych w komputerowym świecie informatyków czy dla każdego? Z drugiej zaś strony czy Windows to platforma pozbawiona całkowicie szans stawianych przed Linuxem? Kiedy zaczęto dostrzegać różnice pomiędzy tymi platformami i kto wygrywa w ostatecznym porównaniu?
Windows – krótka historia systemu
Windows produkowany jest przez Microsoft przeszło od 28 lat. Pierwsza prezentacja tego systemu przypada na jesień roku 1985. Założycielami i ojcami Microsoftu są Bill Gates i Paul Allen, którzy w chwili obecnej uważać się mogą za jednych z najbogatszych ludzi na świecie. Popularność Windowsa rosła latami, by w roku 2012 osiągnąć 83,37% procentowy udział w instalacji systemu na całym świecie. Trudno zapewne w to uwierzyć ale kiedy Microsoft zaczynał swoją przygodę z Windowsem nie zdobył on z początku dużego uznania. W czasach tych na rynku dominował Apple Macintosh i ich graficzny interfejs. Najbardziej popularnym pierwszym wydaniem był Windows 95 wydany w tym samym roku. Następnie kojarzy się Windows 98, 2000 (trochę mniej), Me, XP, Vistę oraz ostatnie wydania: Windows 7 i Windows 8. Przed wydaniem Windowsa 95 na całym świecie w kolejkach ludzie ustawiali się już od północy. Na samo inauguracyjne otwarcie sprzedaży kupiono jedną z piosenek The Rolling Stones „Start me up”, która kosztowała koncern nie bagatela 2 miliony dolarów. Chociaż firma Microsoft nie raz zarzekała się, że następnych Windowsów już nie będzie, to jednak trudno wierzyć jej na słowo. Jaki będzie Windows 9? Tego jeszcze nie wiadomo.
Z Windowsem kojarzy się przede wszystkim Internet Explorer, Outlook Express i Windows Media Player. System zawsze uzbrojony jest w masę przydanych programów zezwalających na komfortowe użytkowanie komputera. Dodatkowo zawsze dodane są do instalacji różne małe gry i inne dodatki umożliwiające sprawne poruszanie się po sieci i komputerze.
Największy konkurent od 1991 roku – Linux
Historia Linuxa nie jest tak długa, ale równie pasjonująca. Jego pomysłodawcą jest Linus Torvalds, od którego imienia system przybrał swą nazwę. Jądro Linuxa tworzył sam w wolnym czasie i przy pomocy własnego sprzętu. Jak sam twierdził potrzebował stworzyć system, który opierałby się na UNIXIE a jednocześnie działał na jego ówczesnym domowym PC-ecie. Pierwsze wydanie Linuxa przypada na jesień 1991 roku, a program rozwija się po dziś dzień. Od zawsze jest to oprogramowanie Open Source, a więc może być dowolnie ściągane, nie wymaga opłat i można je dowolnie modyfikować. Oczywiście wszystko to w odróżnieniu od Windowsa, za którego trzeba zapłacić i którego – za tą cenę – jesteśmy tylko biernymi użytkownikami. Nieoficjalnym logo Linuxa jest pingwin o imieniu Tux, zawsze uśmiechnięty i wydaje się śpieszący z pomocą. Podstawową formą poruszania się w systemie jest interfejs wiersza poleceń umożliwiający dosłownie wszystko: od otworzenia upragnionych programów do zmiany wybranych części systemu. Oczywiście zaraz obok czeka także typowy – znany z Windowsa – interfejs graficzny czyli klikanie w ikonki i otwierane okienka.
Jeśli pragniemy wybrać pomiędzy jednym, a drugim systemem warto najpierw uświadomić sobie swoje własne potrzeby. Każdy z systemów bowiem jest tak samo dobry dla różnych oddzielnych zadań. Przyszłość pokaże zwolennicy którego z systemów ostatecznie wygrają tę bitwę.
Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| |