Wymiana matrycy w laptopie

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Serwis komputerów
Tagi:


Matryca czyli inaczej ekran laptopa jest jego podstawową częścią. Klienci mają do wyboru matryce matowe lub błyszczące. Matryce błyszczące montowane są w tańszych modelach laptopów i oferują piękne, soczyste kolory. Niestety laptop tego typu nie pozwala na pracę na dworze, gdyż ekran działa jak lustro odbijające promienie słoneczne i praktycznie nic nie widać. Z kolei matryce matowe montowane w znacznie droższych laptopach biznesowych pozwalają na pracę przy każdym oświetleniu, są korzystniejsze dla oczu, ale dają nieco wypłowiałe kolory.

Uszkodzenie matrycy

Matryca może zostać uszkodzona w sposób mechaniczny na przykład w skutek upadku lub rozbicia. Jak również może ulec uszkodzeniu, najczęściej w skutek przegrzania się sprzętu.
Mechaniczne uszkodzenie matrycy najczęściej oznacza konieczność jej wymiany na nową. Natomiast uszkodzenia elektroniczne jak plamy na ekranie mogą oznaczać nie tyle usterkę samej matrycy co płyty głównej lub karty graficznej albo innego elementu laptopa. W takim przypadku możliwa będzie naprawa sprzętu.

Objawy uszkodzenia matrycy laptopa

Uszkodzenia mechaniczne to nie tylko rozbicie lub pęknięcie ekranu na przykład w skutek uderzenia lub upadku, lecz także rozlanie obrazu na ekranie. Naprawa w takim przypadku nie opłaca się i serwis zaproponuje ci wymianę matrycy na nową.
Na ekranie mogą pojawić się nieregularne plamy, kolorowe paski na całym lub części ekranu, czarne zacieki lub zaciemnienie lub rozbielenie całego ekranu. Przyczyną tych uszkodzeń nie koniecznie jest sama matryca. Dobry serwis komputerowy musi dokonać diagnozy usterki i zaproponować naprawę lub wymianę. Dlatego warto jest oddać laptop do serwisu, który oferuje darmową diagnozę, żeby nie ponosić kosztów jeśli usunięcie usterki okaże się dla ciebie zbyt kosztowne.
Możesz najpierw samemu sprawdzić czy przyczyną usterki jest matryca czy inny element komputera. Podłącz do laptopa zewnętrzny ekran. Jeśli w tym przypadku wszystko działa dobrze, oznacza to problem z samą matrycą, taśmą łączącą matrycę z płytą główną, inwerterem lub świetlówką matrycy.
Jeśli paski i przebarwienia występują nadal, może to oznaczać usterkę płyty głównej lub karty graficznej.

Wymiana matrycy w serwisie

Wymiana matrycy jest czynnością dość prostą dlatego nie musisz się obawiać że zostaniesz długo bez ulubionego laptopa. Wymiana potrwa 1-2 dni, gdyż większość dobrych punktów naprawy posiada w magazynie matryce laptopów różnych typów. Ponadto w większości typów laptopów można podłączyć matrycę innego producenta, gdyż są one do siebie podobne i mogą być stosowane jako zamienniki. Nie ma więc obawy, że twój laptop okaże się nie do naprawy z powodu braku części.

Samodzielna wymiana matrycy

Teoretycznie wymiana matrycy nie jest trudna. Specjaliści jednak zdecydowanie odradzają samodzielną wymianę matrycy osobom bez doświadczenia. Zasilanie świetlówki matrycy generuje napięcie o mocy 800-900 V, które jest niebezpieczne. Ponadto nieostrożna wymiana przez niedoświadczonego użytkownika może spowodować uszkodzenia plastikowych elementów obudowy.


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| |

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Internet bez abonamentu w Belgii

Internet na kablu jest o wiele pewniejszym i lepszym rozwiązaniem. Jednak z wielu różnych powodów gdy nie możemy skożystać z...

Zamknij