Zasada działania witryn internetowych

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Informatyka
Tagi:


css3Witryna internetowa (ang. website) – jest to pewien rodzaj serwisu dostarczającego nam informacje, którego głównym nośnikiem jest Internet. Witryny takie posiadają treści statyczne i dynamiczne, ale mają również sekcję wiadomości, oraz dodatkowo możliwość logowania się i zapamiętywania preferencji odbiorców w celu dostosowania treści do indywidualnych upodobań. W obecnym czasie witryny internetowe udostępniają coraz to większą ilość obiektów interaktywnych i multimedialnych oraz wykazują dużą możliwość wprowadzania własnych treści, tzw. Internet Web 2.0.

Działanie witryny internetowej (strony www) wygląda następująco.

  1. W przeglądarce wpisujemy adres witryny internetowej tzw. url (ang. Uniform Resource Locator), który chcemy zobaczyć. Adres musi być w postaci www.adres_strony.com lub z przedrostkiem http://. W adresie wpisujemy różne końcówki, które mają konkretne znaczenie np: pl – polska, com – komercyjna.
  2. Po zatwierdzeniu adresu wybranej strony, ustalany jest protokół komunikacyjny (http, https, ssh) i adres IP strony internetowej poprzez wykorzystanie serwerów nazw tzw. DNS.
  3. Po tym następuje wyszukanie adresu przy wykorzystaniu DNS (ang. Domain Name System). DNS jest to system serwerów, a zarazem usługa, która zamienia nazwy adresów url wprowadzanych przez użytkownika na adresy zrozumiałe przez urządzenia tworzące całą infrastrukturę sieciową czyli internet. Przy zastosowaniu DNS’a na przykład adres www.onet.pl zamieniany jest na odpowiadający mu adres IP 213.180.146.27. Adresy DNS składają się z nazw oddzielonych kropkami. Cała budowa DNS jest hierarchiczna (co zobaczyć można na poniższym rysunku) tzn. że domeny podzielone są na strefy, a każda taka strefa obsługiwana jest przez inny serwer nazw domen.
  4. W dalszej kolejności dokument pobierany jest z komputera lokalnego lub ze zdalnego serwera.
  5. W momencie kiedy strona www jest już pobrana na nasz komputer cała zawartość jest interpretowana przez naszą przeglądarkę i wyświetlana na ekranie monitora.

Działanie stron www zróżnicowane jest także ze względu na kod który jest wykonywany. Skrypty mogą być wykonywane po stronie klienta (JavaScript, jQuery, Ajax) lub po stronie serwera (PHP, ASP, CGI), zależnie od wykorzystanego języka do stworzenia strony www.


Frazy wpisywane w wyszukiwarkach aby znaleźć ten artykuł:
| | | | |

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sztuczna inteligencja

Systemy ekspertowe są ściśle powiązane ze sztuczną inteligencją i stanowią jej praktyczne rozwinięcie. Sztuczna inteligencja coraz bardziej wkracza w naszą...

Zamknij