Co zrobić jeśli laptop został zalany?

Autor:
Doktor Problem
Opublikowano:
Kategorie:
Serwis komputerów
Tagi:

Nierzadko spotykanym problemem jest zadanie laptopa jakimś płynem. Ideałem byłoby nie jeść i nie pić w pobliżu komputera. Ale pracujemy często długo i nie sposób odmówić sobie kawy czy herbaty. Nie robimy sobie przerwy na kawę lecz stawiamy kubek obok laptopa. Chwila nieuwagi i kłopot gotowy – zalany laptop – co robić?
Laptop jest urządzeniem elektronicznym, które nie może poprawnie działać w środowisku wilgotnym. Dlatego wylanie na klawiaturę laptopa jakiegokolwiek płynu z całą pewnością uszkodzi klawiaturę. A może również uszkodzić płytę główną.

Co robić gdy laptop został zalany?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić w takim przypadku jest odłączenie laptopa od zasilania i wyjęcie baterii. Użytkownicy często zapominają o odłączeniu baterii. Tymczasem laptop z baterią jest cały czas pod napięciem co może spowodować zwarcie jeśli płyn dostanie się do płyty głównej.
Następnie przewróć laptopa do góry nogami aby uniknąć dostawania się płynu do wnętrza urządzenia. Mija trochę czasu zanim płyn dostanie się do płyty głównej dlatego szybkie obrócenie może zapobiec większym uszkodzeniom. Pozostaw laptop w tej pozycji przez co najmniej 24 godziny. Przez ten czas większość płynu wycieknie lub wyparuje.
W żadnym wypadku nie włączaj urządzenia. Jesteś w stresie i chcesz jak najszybciej sprawdzić czy wszystko w porządku. Ale powstrzymaj się i poczekaj nawet 2 dni.
Nawet jeśli wydaje ci się, że cały płyn wyleciał i laptop jest zupełnie suchy, zanieś urządzenie do serwisu. Nawet jeśli zalanie było niewielkie i laptop wygląda na wysuszony, mogło dojść do korozji styków elementów elektronicznych. Wilgoci na stykach nie widać, a może ona spowodować duże uszkodzenia sprzętu.
W żadnym wypadku nie należy suszyć laptopa suszarką do włosów, gdyż podmuch powietrza nie tylko nie wysuszy urządzenia lecz wepchnie wilgoć głęboko do środka.
Może ci się wydawać, że po upływie 24 godzin laptop normalnie się włącza i działa. Oddychasz z ulgą i rezygnujesz z naprawy w serwisie. Jest to błąd często popełniany przez użytkowników. Wilgoci nie widać gołym okiem, ale jej pozostałości mogą przyczynić się do korodowanie płyty głównej i doprowadzić do zwarcia.

Czy warto jednak oddać komputer do serwisu?

Zdecydowanie nie rezygnuj z oddania laptopa do naprawy jeśli został on zalany płynem słodkim lub płynu było dużo.
W przypadku zalania liczy się czas. Z upływem czasu płyta główna i elementy laptopa po woli korodują nawet pod wpływem warstwy zaschniętego płynu. Skutkiem tego może być trwałe uszkodzenie i konieczność wymiany płyty głównej. Natomiast oczyszczenie laptopa wewnątrz w serwisie może temu zapobiec.
Osoby, które mają doświadczenie mogą same rozmontować laptop i oczyścić zalane miejsca wodą destylowaną lub spirytusem unikając płukania części ruchomych. Nie można stosować zwykłej wody czy detergentów. Jednak lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwisu naprawy komputerów.
Umowa gwarancyjna najczęściej nie obejmuje zalania sprzętu. Często kupując laptop możesz skorzystać z ubezpieczenia, które obejmuje również uszkodzenie sprzętu z winy użytkownika. Jest to jednak rozwiązanie dość drogie.
Samo czyszczenie zalanego laptopa stanowi niewielki koszt. Jednak jeśli jakieś części uległy uszkodzeniu koszty drastycznie rosną. Dlatego lepiej zdecydować się jak najszybciej oddać laptop do wyczyszczenia.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nazwa *
E-mail *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czego obawiają się klienci oddając komputer do naprawy

Zdarza się, że komputer odmówi posłuszeństwa i konieczne będzie oddanie go do serwisu komputerowego. Oczywiście nie idziesz do pierwszego lepszego...

Zamknij